Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Kiedy wymienić filtr kabinowy i jaki wybrać?

20 Jan 2020, Porady
Filtr kabinowy zwany również przeciwpyłkowym jest elementem coraz częściej występującym w samochodach obecnie produkowanych. Pozwala on na zatrzymywanie zanieczyszczeń dostających się do kabiny pasażerskiej poprawiając komfort użytkowników w środku. Jaki filtr kabinowy wybrać by nie pogorszyć komfortu podróżowania?

Do czego służy filtr kabinowy?

Filtr przeciwpyłkowy jest montowany przeważnie w okolicach wlotu powietrza do kabiny, zapobiega on dostawaniu się wraz z unoszącymi się wraz z zewnętrznym powietrzem zanieczyszczeniami. Powietrze dostające się do środka wpada przez filtr kabinowy, a jego celem jest filtracja dostających się zanieczyszczeń jak m.in. kurz, pyłki roślin, zarodniki grzybów, pył hamulcowy, cząsteczki asfaltu czy drobiny gumy. Filtr dodatkowo redukuje dostające się wraz z powietrzem nieprzyjemne zapachy polepszając komfort. Współczesne filtry kabinowe są w stanie również zatrzymywać pył zawieszony "smogowy" PM 2,5 czy PM 10 i różnego rodzaju gazy mogące być potencjalnie niebezpieczne dla Naszego zdrowia.

Filtr kabinowy przeciwpyłkowy ma bardzo duże znaczenie jeżeli chcemy by układ wentylacyjny Naszego samochodu działał prawidłowo i zapewniał przepływ oczyszczonego i świeżego powietrza do kabiny pasażerskiej.

Jaki filtr kabinowy wybrać?

Producenci części samochodowych starają się zapewnić użytkownikom jak najlepsze rozwiązanie poprawiające komfort podróżowania, tym samym My, klienci jesteśmy w stanie wybrać jeden z trzech rodzajów filtra kabinowego dla siebie:
  • Standardowy - Wykonany z włókniny nośnej mogącej zatrzymać cząsteczki zanieczyszczeń wielkości 1 mikrona, są to głównie pyłki czy kurz.
  • Filtr kabinowy z węglem aktywnym - Na powierzchnię włókniny nośnej naniesiona jest warstwa węgla aktywnego, rozwiązanie to pozwala na redukcję nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych dla Naszego organizmu gazów jak np. z rur wydechowych.
  • Tzw. antysmogowy, antybakteryjny - Podstawą jest filtr kabinowy z węglem aktywnym, na którego powierzchnię została naniesiona warstwa polifenolu. Pozwala to na dodatkowe oczyszczenie powietrza dostającego się do kabiny z pyłu zawieszonego PM 2,5. Filtr działa również antybakteryjnie oraz grzybobójczo, jest to idealne rozwiązanie dla osób z alergią.

Kiedy wymienić filtr kabinowy?

Podstawową oznaką zużycia filtra kabinowego jest nadmierne parowanie szyby przedniej, osłabiona praca dmuchawy wentylacyjnej i przedostający się do wewnątrz nieprzyjemny zapach. Wymiana filtra kabinowego zalecana jest raz w roku, jeżeli poruszamy się po zatłoczonych miejscach gdzie znacznie więcej może się znaleźć zanieczyszczeń w powietrzu można skrócić interwał wymiany do pół roku. Chcąc dbać o swoje zdrowie należy również poddawać system wentylacji regularnemu czyszczeniu przy użyciu preparatów odgrzybiających by nie doprowadzać do powstawania ognisk grzybicznych w układzie.

Dołącz do dyskusji