Od listopada policjanci i nie tylko zyskają dodatkowe uprawnienia

30 Oct 2019, Zmiany prawne

Od 7 listopada w życie wchodzą nowe przepisy w zakresie kontroli drogowych. Duża ilość służb zyska dodatkowe uprawnienia, a my, kierowcy za niestosowanie się do dodatkowych zasad będą mogli otrzymać mandat, ale po kolei.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem Policja, ale także Inspekcja Transportu Drogowego, Służby Celno-Skarbowe, Inspekcja Ochrony Środowiska czy Straż Graniczna będą mogły korzystać z miejsc, w których postój pojazdów jest zabroniony. Oznacza to, że w praktyce służby będą mogły się ustawiać na poboczach wzdłuż linii ciągłej, zatoczkach autobusowych poza godzinami kursowania autobusów, chodnikach czy powierzchniach wyłączonych z ruchu oznaczonymi odpowiednim znakiem poziomym.

Na miejscu kontroli drogowej będzie możliwe spotkanie nie tylko umundurowanych funkcjonariuszy, ale również np. inspektorów Inspekcji Ochrony Środowiska. Będziemy mogli ich poznać po odpowiednich kamizelkach zapewniającymi łatwą rozpoznawalność, ze względu na brak własnego umundurowania wspomnianych służb. Inspektorzy IOŚ będą mogli przeprowadzać wspólne kontrole w obecności policji, ITD, Straży Granicznej czy Służby Celno-Skarbowej.

Będziemy mogli otrzymać mandat karny za nietrzymanie rąk na kierownicy podczas kontroli drogowej, obecnie ten przepis nie był nagminnie stosowany, ale to również się zmieni. Służby będą mogły ukarać kierowce za nietrzymanie rąk podczas kontroli drogowej mandatem do 500 złotych, a w przypadku postępowania sądowego kwota może wzrosnąć nawet do 3 tysięcy złotych.

Zostanie uregulowana kwestia kontroli trzeźwości, będą one odbywać się bez dodatkowych formalności (w praktyce jak do tej pory). Podczas takich kontroli zbędne będzie przedstawianie się policjantom, przede wszystkim by kontrole trwały jak najkrócej i nie utrudniały ruchu. Osoba kontrolowana będzie nadal miała prawo poprosić o okazanie służbowej legitymacji przez kontrolującego policjanta.

Zmiany w przepisach będą również dotyczyć kwestii wpuszczania osoby kontrolowanej do radiowozu. Sprecyzowana została kwestia przeprowadzania kontroli w radiowozie, którą będzie można przeprowadzać w przypadku naruszeń o charakterze administracyjnym, wykroczeń oraz przestępstw. Oprócz tego będziemy mogli wejść do radiowozu w przypadku trudnych warunków pogodowych (deszcz, opady śniegu, silny wiatr, itp.), łatwiejsze ma być również korzystanie z terminalu płatniczego w przypadku uiszczenia mandatu karnego. Ponadto w radiowozie schronienie będą mogły znaleźć osoby w sytuacjach zagrażającymi życiu lub zdrowiu.

Kiedy w życie wejdą przepisy odnośnie obligatoryjnego sprawdzania liczników podczas kontroli drogowej? Dokładnie w styczniu 2020 roku. Policjant w przypadku zatrzymania do kontroli drogowej będzie obowiązkowo sprawdzał stan drogomierza i wprowadzał do systemu CEPiK. W styczniu dodatkowe uprawnienia otrzymają również funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, którzy będą mogli zatrzymać dowód rejestracyjny, dodatkowe uprawnienia otrzymają za sprawą zmiany przepisów dotyczących monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów.

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Longinusa Podbipięty 29
31-980 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Poprzedni właściel, Motostacja s.c. NIP: 6751442339
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2020 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.