Filtry i kategorie
Zobacz wyniki
Filtry
Producenci
więcej mniej
Płyn hamulcowy jest istotny dla poprawnego działania układu hamulcowego. Płyn przekazuje ciśnienie hydrauliczne wytworzone przez pompę hamulcową bądź agregat systemu ESP na zaciski i cylinderki hamulcowe.

Najważniejszą cechą płynu hamulcowego jest jego temperatura wrzenia - im wyższa temperatura, tym lepiej dla układu hamulcowego pracującego czasami w wysokich temperaturach. Płyn hamulcowy jest higroskopijny, przez co pochłania on wilgoć z otoczenia powodując utratę pierwotnych właściwości. Jeżeli płyn hamulcowy nie zostanie wymieniony w odpowiednim czasie, może on powodować korozję elementów układu hamulcowego, a z czasem hamulce w samochodzie mogą przestać działać.

Rodzaje płynów hamulcowych

  • Płyn hamulcowy DOT 3 - stosowany w hydraulicznych układach hamulcowych i sprzęgłowych samochodów osobowych, ciężarowych, autobusowych , itp. Płyn wykorzystywany jest w pojazdach o średnio obciążonych układach hamulcowych i sprzęgłowych. Jego minimalna temperatura wrzenia wynosi 205 st. Celcjusza. Obecnie norma DOT 3 nie jest stosowana, można ją natomiast spotkać w samochodach starszej daty.
  • Płyn hamulcowy DOT 4 - powszechnie stosowany płyn hamulcowy o bardzo dobrej specyfikacji użytkowej, zalecany do z obciążonymi układami hamulcowymi i sprzęgłowymi, a także do hamulców i sprzęgieł z płynem syntetycznym (włącznie z ABS). Minimalna temperatura wrzenia płynu hamulcowego DOT 4 wynosi 230 st. Celcjusza.
  • Płyn hamulcowy DOT 5 - nowoczesny płyn hamulcowy złożony w dużej mierze z silikonów. Nie pochłania przy tym wody z otoczenia (nie jest higroskopijny), przez co jego właściwości nie pogarszają się w kontakcie z wodą. Płyn hamulcowy o dużej wydajności, zapewnia odpowiednią ochronę układu hamulcowego przed korozją. Temperatura wrzenia płynu hamulcowego DOT 5 wynosi powyżej 260 st. Celcjusza.

Jeżeli nie jesteście pewni zastosowanego rodzaju płynu hamulcowego w Waszym samochodzie, zalecane jest skorzystanie z instrukcji obsługi pojazdu gdzie taka informacja powinna być zawarta, zarówno typ płynu jak i objętość układu.
Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.