Filtry i kategorie
Zobacz wyniki
Filtry
Producenci
Zaciski hamulcowe są częścią układu hamulcowego, które mają na celu utrzymywać i dociskać w prawidłowym ułożeniu klocki hamulcowe do powierzchni ciernej tarczy hamulcowej. Tarczowy układ hamulcowy został opatentowany już w 1902 roku prze firmę Lanchester, po raz pierwszy w samochodzie osobowym został zastosowany w 1955 roku w Citroen DS, wówczas był on wyposażony w przedni zacisk hamulcowy z tarczami. W 1961 roku zaprezentowany został Mercedes-Benz SE posiadający jako pierwszy zarówno przedni, jak i tylny zacisk hamulcowy. Współcześnie zaciski hamulcowe uważane są jako standard bezpieczeństwa, przynajmniej na przedniej osi.

Jak działa zacisk hamulcowy?

Zaciski hamulcowe na stałe zostały zamontowane do zwrotnicy koła, w ich wnętrzu znaleźć możemy klocki hamulcowe. Naciskając pedał hamulca następuje wysunięcie się tłoczka hamulcowego, który na ma celu dopchać klocek hamulcowy do tarczy. Energia kinetyczna samochodu na skutek siły tarcia zmienia się w energię cieplną. Tłok dociska pierw jeden klocek do tarczy, a obudowa zacisku porusza się wówczas w przeciwną stronę dociskając drugi klocek.

Zacisk hamulcowy wykonany jest zazwyczaj z żeliwa (w przypadku zacisków pływających). W przypadku samochodów luksusowych lub sportowych, zaciski hamulcowe są stałe. Zacisk hamulcowy pływający względem stałych źle znosi wysokie temperatury i duże naciski, są natomiast tańsze w produkcji. Z tego też powodu większość samochodów zostaje wyposażona w zaciski żeliwne, które są wystarczające do codziennego użytku.

Uszkodzenia zacisków hamulcowych w samochodzie

Zacisk hamulcowy jest elementem eksploatacyjnym podlegającym zużyciu. Awaria zacisków hamulcowych może powodować m.in. wycieki płynu hamulcowego. Praca zacisków hamulcowych w wysokich temperaturach może prowadzić do ich przegrzania oraz późniejszej korozji zacisków. Uszkodzenia zacisków hamulcowych mogą powodować ściąganie samochodu podczas hamowania w jedną stronę, czego przyczyną jest zatarcie zacisków w przednim lub tylnym hamulcu. Problem mogą również stanowić poluzowane śruby w prowadnicach zacisku hamulcowego, co przełoży się na niewłaściwą pracę klocków hamulcowych. Uszkodzenia zacisku mogą również powodować drgania pedału hamulca lub koła kierownicy.

Jeżeli interesuje Ciebie tani zacisk hamulcowy, zapewniające najwyższe jakości wykonania, firma Motostacja.pl posiada w ofercie szeroką ofertę zacisków hamulcowych różnych producentów jak m.in. TRW, Bosch, Esen SKV czy Brembo.
Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.