Filtry i kategorie
Zobacz wyniki
Oleje silnikowe (2972)
cofnij do Chemia
Filtry
Producenci
więcej mniej
Olej silnikowy to podstawowy produkt mający zapewnić właściwe smarowanie części ruchomych silnika i prawidłową eksploatację jednostki napędowej. Olej w jednostkach doładowanych służy dodatkowo do smarowania wirnika turbosprężarki. Każdy olej silnikowy posiada szereg funkcji, ale każdy musi spełniać kilka najważniejszych:
  • Utworzenie trwałego filmu smarnego poprzed dobór odpowiedniej lepkości i obniżenia współczynnika tarcia w silniku (odpowiadają za to modyfikatory tarcia i dodatki przeciwzużyciowe) zapobiegając zatarciom elemntów ruchomych silnika.
  • Odprowadzenie ciepła poprzez obmywanie i chłodzenie rozgrzanych elementów oraz odprowadzanie ciepła do miski olejowej pozwalając na utrzymanie odpowiedniej temperatury silnika. Elementy mające kontakt z blokiem silnika mogą rozgrzewać się do wysokich temperatur (denko tłoka do 250 st. C, panewki do 130 st. C).
  • Olej zapobiega korozji elementów metalowych oraz żelaznych poprzez zwiększenie liczby zasadowej (alkaliczność oleju) w celu neutralizacji kwaśnych produktów spalania (kwaśne związki siarki, H2S, itp.). Szczególnie czułe na korozje mogą być panewki, które wykonane są z metalu.
  • Zapewnienie silnikowi właściwego ciśnienia sprężania w komorze spalania po wprowadzeniu oleju o odpowiedniej lepkości pomiędzy pierścienie a tuleję cylindrową silnika.
  • Utrzymanie silnika w czystości zależy od stosowania wysokiej jakości olejów bazowych oraz dodatków myjących i dyspergujących. Olej silnikowy zapobiega odkładaniu się nisko i wysokotemperaturowych zanieczyszczeń, zostają one rozpuszczone do oleju i w takiej formie pływają one aż do momentu jego wymiany.

Jaki olej silnikowy wybrać?

Wszystkie oleje silnikowe tworzone są według podobnego wzorca. Z ich składu można wyodrębnić olej bazowy, zestaw dodatków uszlachetniających oraz związki modyfikujące lepkość oleju. Wszystkie oleje tworzone są w taki sposób, by spełniać wymagania konkretnych typów jednostek napędowych.

Oleje do silnika dostępne są w trzech rodzajach

  • Olej syntetyczny mający na celu zapewnić świetną ochronę wszelkim ruchomym elementom silnika gwarantując ich prawidłową pracę nawet pod wpływem dużego nacisku i wysokiej temperatury wewnątrz silnika. "Syntetyki" nie odkładają się w postaci nagaru wewnątrz silnika przekładając się na dłuższą żywotność silnika. Dzięki odpowiednim dodatkom zapewniają zmniejszone zużycie paliwa. Oleje syntetyczne zapewniają swoją płynność w niskich temperaturach, nawet rzędu minus 60 stopni Celcjusza przez co zapewniają łatwy rozruch silnika zimą.
  • Olej półsyntetyczny stanowiący pomost pomiędzy lubrykantami syntetycznymi a mineralnymi. Powstaje na skutek wymieszania syntetycznych i mineralnych baz olejowych. Mimo posiadania gorszych właściwości od olejów syntetycznych, nadal zapewniają właściwą ochronę silnika. Mogą się sprawdzić w jednostkach wskazujących na intensywną eksploatację silnika.
  • Olej mineralny powstały w procesie rafinacji ropy naftowej. Względem współczesnych olejów syntetycznych i półsyntetycznych cechuje się najgorszą odpornością na wysokie temperatury nie zapewniając odpowiedniej płynności w niskich temperaturach. Zalecany do stosowania w samochodach klasycznych, typu youngtimer czy oldtimer oraz jednostkach napędowych mocno wyeksploatowanych.

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Olej silnikowy jest podstawowym produktem mającym na celu zapewnić prawidłową eksploatację silnika. Częstotliwość wymiany oleju zależna jest od intensywności pracy silnika oraz obciążenia filtrów paliwa i powietrza. Zalecana jest wymiana oleju silnikowego dla jednostek napędowych raz do roku lub po przebiegu nie większym niż 15 000 kilometrów. Nie należy przedłużać interwału wymiany do okresu 30 000 kilometrów lub okresu 2 lat, gdyż olej silnikowy swoje właściwości zapewnia tylko przez pewien okres czasu i istnieje szansa uszkodzenia silnika z tego powodu prowadząc do dużo wyższych kosztów naprawy. W przypadku nadmiernej intensywności wykorzystywania jednostki napędowej zalecane jest skrócenie interwału nawet do 10 000 kilometrów.
Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.