Filtry i kategorie
Zobacz wyniki
Filtry
Producenci
więcej mniej
Filtr powietrza jest ważną częścią układu dolotowego silnika, ma na celu zapobiegać przedostawaniu się zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu do jednostki napędowej. Zapobiegnie przedostawaniu się drobinek pyłu i kurzu do układu cylindrycznego silnika. Powstające w wyniku filtracji czyste powietrze będące wraz z paliwem podstawą mieszanki paliwowej zapobiegnie uszkodzeniu jednostki, przyczyniając się do prawidłowej eksploatacji silnika i jego niezawodności.

Jakie są rodzaje filtra powietrza?

Filtry powietrza można podzielić na kilka rodzajów:
  • Wkład filtra powietrza - Montowany w plastikową obudowę zapewniając czyste powietrze jednostce napędowej.
  • Sportowy wkład filtra powietrza - Rodzaj filtra powietrza o zwiększonej przepustowości powietrza względem jego normalnego odpowiednika, wymienny w miejsce standardowego filtra powietrza. Najczęściej wykonany z gazy bawełnianej znajdującej się pomiędzy arkuszami aluminiowej siatki lub z wykorzystaniem gąbki od strony wlotu do komory silnika. Wykorzystywane są również filtry mokre, pokryte specjalnym olejkiem nasączającym mającym dodatkowo zwiększyć wydajność.
  • Stożkowy filtr powietrza - Montowany przeważnie w miejsce seryjnej obudowy filtra powietrza. Mający na celu dostarczyć do silnika dużo większe ilości powietrza względem wkładu filtra, zwiększając przy tym moc. By zapewnić prawidłowe funkcjonowanie filtra należy stożkowy filtr powietrza odseparować od ciepłego powietrza. Dolot powietrza dostarczany do jednostki musi być zimny by zapewnić odpowiednie osiągi, zalecany jest montaż dedykowanej do danego samochodu specjalnej obudowy filtra oddzielającej filtr powietrza od ciepła silnika.

Filtry wykonane z materiałów naturalnych zapewniają większą wydajność, lepiej pochłaniają i zatrzymują zanieczyszczenia z powietrza, ponadto posiadają zwiększoną trwałość względem sztucznych odpowiedników i nie ulegają one odkształceniom. Takie rozwiązanie zapewnia lepszą jakość oczyszczonego powietrza i pozwala na dłuższą i prawidłową eksploatację filtra. By filtr był wydajny i w pełni zabezpieczał jednostkę napędową, należy posiadać minimalną przestrzeń montażową i wykazywać odporność na wilgoć i temperaturę.

Jak wymienić filtr powietrza?

Wymiana filtra powietrza zależna jest od posiadanego samochodu. Filtr powietrza jest zlokalizowany w plastikowej obudowie, czasami otwieranej od góry - wówczas wystarczy wyciągnąć stary filtr powietrza i wymienić na nowy. W innych przypadkach należy zlokalizować położenie obudowy filtra powietrza i przystąpić do jej demontażu. Przed rozpoczęciem demontażu należy sprawdzić czy elementy obudowy filtra powietrza oraz sam wkład nie posiadają uszkodzeń. Nawet najdrobniejsze pęknięcie może być przyczyną nieszczelności zmniejszającej wydajność filtra powietrza. Każdy uszkodzony element należy wymienić na nowy, a po montażu nowego filtra należy szczelnie zamknąć jego obudowę.

Kiedy wymienić filtr powietrza?

Wymiana filtra powietrza zależna jest od warunków eksploatacji pojazdu. Filtr w samochodach nadmiernie używanych lub eksploatowanych w mieście z powodu dużej ilości zgromadzonych zabrudzeń będą wymagały częstej wymiany. Jeżeli samochód nie jest nadmiernie eksploatowany, należy go wymieniać raz do roku celem prawidłowej eksploatacji jednostki - w szczególności naturalne filtry powietrza, które z biegiem czasu szybko ulegają kruszeniu.

Jaki filtr powietrza wybrać?

Jeżeli nie jeździmy dynamicznie i nie zależy Nam na większej przepustowości, seryjne wkłady filtra powietrza będą odpowiednie. Jeżeli jednak preferujecie jazdę dynamiczną, zdarzy się Wam nie raz spotkać z torem wyścigowym, możecie rozważyć pomiędzy wkładką sportową zamiast seryjnego filtra powietrza lub w pełni dedykowanym układem dolotowym ze stożkowym filtrem powietrza.

Firma Motostacja.pl oferuje filtry powietrza renomowanych producentów jak Filtron, Mann-Filter, Bosch, Hengst, Valeo oraz sportowe wkładki i stożkowe filtry powietrza od K&N Filters czy Pipercross.
Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.