Filtry i kategorie
Zobacz wyniki
Filtry
Producenci
więcej mniej
Filtry paliwa montowane w samochodach służą do oczyszczenia paliwa z cząstek stałych, które mogą się do niego przedostać w wyniku procesu produkcji transportu lub magazynowania. Dodatkowo mają na celu oddzielenie wody w postaci ciekłej od tej w postaci skroplonej. Zanieczyszczenia paliwa znajdujące się w powietrzu wraz z wodą są w stanie przedostać się do paliwa poprzez odpowietrznik zbiornika. Żeby zabezpieczyć części samochodowe, układ zasilania, układ wytryskowy, przed uszkodzeniem czy korozją należy pamiętać, by wymienić filtr paliwa.

Jakie są rodzaje filtrów paliwa?

Istnieje co najmniej kilka rodzajów filtrów paliwa, stosowanych w różnych samochodach.
  • Filtr paliwa z podgrzewaczem - Zalecany w silnikach typu diesel, by wyeliminować wytrącanie się parafiny czy dodatków z oleju napędowego w czasie zimy. Pozwala na łatwy, pełny rozruch i bezawaryjną pracę silnika w zimnym klimacie dzięki ogrzaniu do odpowiedniej temperatury oleju silnikowego.
  • Filtr paliwa z magnesem - Posiada w swojej budowie magnes pozwalający wyłapać drobinki metali.
  • Filtr paliwa z czujnikiem wody - Pozwala na wykrycie wody zawartej w paliwie.
  • Filtr paliwa z odstojnikiem - Pozwalający na zgromadzenie się wody z paliwa w odstojniku.
  • Filtr paliwa z zaworem zwrotnym - Zapobiega cofaniu się paliwa.

Filtr paliwa ze względu na swoją konstrukcję może się nieco różnić, ale tutaj również istnieje kilka rozwiązań występujących w samochodach.
  • Wkład filtra paliwa - Wkład filtracyjny mocowany w obudowie, przyjazny dla środowiska.
  • Filtr paliwa przewodowy - Z jednej strony paliwo do niech wchodzi, z drugiej natomiast wychodzi i kieruje się w stronę komory spalania.
  • Filtr paliwa przykręcany - Wkład filtracyjny z obudową mocowany w miejscu dla niego przeznaczonym, końcówka zakończona gwintem pozwalającym na szczelny montaż.
  • Filtr paliwa w zbiorniku - Umieszczony w zbiorniku paliwa przy pompie. Rozwiązanie spotykane w markach japońskich jak np. Honda czy Mazda.

Jak dobrać filtr paliwa?

By filtr paliwa był wydajny, musi zostać dobrany na podstawie rodzaju silnika i warunków jego pracy, musi by zgodny z występującym układem wtryskowym. Ze względu na możliwość magazynowania cząstek stałych, filtr musi mieć odpowiednią objętość dla danego silnika. Ze względu na precyzyjny proces filtrowania, objętość ta jest zwykle stosunkowo duża. Rodzaj układu wtryskowego warunkuje dokładnością filtracji filtra.

Układ wtryskowy we współczesnej jednostce napędowej działa bardzo precyzyjne- zarówno w przypadku silników wysokoprężnych typu diesel, jak i benzynowych. Układ wtryskowy wymaga montażu filtra paliwa o zdolności filtracji paliwa na poziomie 65% - 99% dodatkowo będący w stanie zatrzymać wszelkie cząsteczki zanieczyszczeń większe niż 10 um. Od jakości i czystości paliwa zależna jest trwałość układu wtryskowego, układu zasilania jak i samego silnika.

Uwaga! Montaż filtra o parametrach niezgodnych z wymogami silnika i układu wtryskowego wskazanymi przez producenta grozi poważnym uszkodzeniem tych części samochodowych.

Kiedy wymienić filtr paliwa?

Niesprawny układ filtracyjny zakłóca pracę silnika i obniża jego osiągi, ponadto jest on przyczyną problemów związanych z układem rozruchowym. Wymiana filtra paliwa jest uwarunkowana przebiegiem, jakością paliwa oraz sposobem użytkowania samochodu. W przypadku silników wysokoprężnych typu diesel zaleca się wymianę nie rzadziej niż co 20 tysięcy kilometrów. Jeżeli jednak użytkujemy samochód benzynowy z filtrem znajdującym się w zbiorniku (w przypadku marki Honda oraz Mazda) wymiana może nawet nastąpić raz na 125 tysięcy kilometrów lub co 5 lat.

Należy pamiętać, że jednostki wysokoprężne (silniki Diesela) ze względu na skomplikowaną konstrukcję i zastosowanie wysokociśnieniowej aparatury wtryskowej są bardziej narażone na wyniki oddziaływania zanieczyszczeń znajdujących się w paliwie.

W Motostacja.pl znajdziesz ofertę filtrów paliwa do wszystkich marek samochodów. Filtry najwyższej jakości gwarantują bezpieczeństwo jednostki napędowej oraz prawidłową jej eksploatację. Posiadamy oryginalne filtry paliwa przeznaczone na pierwszy montaż do marek takich jak Ford, Peugeot, Citroen, Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, Honda czy Mazda.
Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.