Filtry i kategorie
Zobacz wyniki
Filtry
Producenci
więcej mniej
Klocki hamulcowe stanowią podstawowy element układu hamulcowego mającym na celu zapewnić użytkownikom bezpieczeństwo. Klocek hamulcowy stykając się z powierzchnią cierną tarczy hamulcowej powoduje docisk, który w redukuje prędkość obrotu koła jezdnego umożliwiając zahamowanie pojazdu.

Z czego są zbudowane klocki hamulcowe?

Budowa klocka hamulcowego opiera się na dwóch elementach - płytce nośnej oraz okładzinie ciernej. Płytka nośna jest stalowym elementem od którego może zależeć poziom głośności pracy hamulców. Producenci stosują różnego rozwiązania mające wytłumić do minimum dźwięk klocków hamulcowych. Stosowane są m.in. pokrycia płytki nośnej gumą, założenie gumowej nakładki, nałożenie nakładki wykonanej z włókna szklanego i pokrycie jej gumą, ścięcie krawędzi okładziny czy nawet pomalowanie jej farbą proszkową.

Okładzina cierna to element odznaczający się dużym współczynnikiem tarcia, odpornością na ścieranie, wysokie temperatury oraz duży nacisk. Powierzchnia okładziny ciernej pokryta jest rowkami, poprzez które możliwe jest odprowadzenie wody z powierzchni tarcz hamulcowych.

W celu poinformowania użytkownika o zużyciu klocków hamulcowych stosowane są blaszki umieszczone w nich, które w momencie starcia okładziny ciernej zaczynają hałasować. Współcześnie montowane są również czujniki w klockach hamulcowych, dzięki czemu w momencie zużycia okładziny informacja trafia na deskę rozdzielczą w formie zapalenia się odpowiedniej kontrolki lub komunikatu na ekranie.

Kiedy wymienić klocki hamulcowe?

Należy tego dokonać w momencie, kiedy grubość okładzin ciernych spadnie poniżej określonego poziomu. Poziom ten możemy sprawdzić poprzez widoczny rowek kontrolny, czujniki zużycia, lub w przypadku kiedy układ hamulcowy jest wyposażony w akustyczny czujnik zużycia - w momencie hałasowania. Należy jednak mieć na uwadze, że rzadko zdarzają się przypadku nierównomiernego zużycia okładzin ciernych na jednej osi. Może to być spowodowane uszkodzonym zaciskiem hamulcowym.

Klocki hamulcowe należy wymieniać każdorazowo na obydwu kołach danej osi. Gwarantować to będzie odpowiedni rozkład siły hamowania, która przełoży się na bezpieczną eksploatację samochodu.

Motostacja.pl posiada bogatą ofertę klocków hamulcowych, zarówno renomowanych producentów takich jak ATE, TRW, Brembo, Textar czy Zimmermann, oraz produktów oryginalnych przeznaczonych na tzw. pierwszy montaż do takich marek samochodów jak Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, BMW, Mercedes-Benz czy Toyota.
Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.