Mazda e-TPV - pierwszy elektryczny samochód marki ujrzymy w październiku

19 Sep 2019, Newsy

Mazda podczas najbliższej wystawy samochodów na Tokyo Motor Show planuje pokazać światu swoją wizję samochodu elektrycznego. Samochód otrzymał póki co nazwę e-TPV i powinien być klasyfikowany jako crossover.

Mazda przez długi czas opierała się pełnej elektryfikacji swojej gamy modelowej. Częściową elektryfikację możemy zobaczyć w nowym modelu 3, który otrzymał system Mild-Hybrid. Po za tym, sam producent sukcesywnie odpierał widmo downsizingu, z tego też powodu powstały nowe silniki jak Skyactiv-G (silnik o zwiększonej kompresji) oraz rewolucyjne rozwiązanie Skyactiv-X (silnik benzynowy o zapłonie samoczynnym). Silniki te nie posiadały doładowania, obydwie konstrukcje charakteryzowały się pojemnością 2-litrów, a mimo wszystko spełniały wyśrubowane normy emisji spalin.

Początek elektryfikacji mogliśmy zobaczyć w Maździe 3, gdzie pojawił się wspomniana instalacja Mild-Hybrid. Mazda, jako marka która udoskonaliła silnik wankla do perfekcji zapowiedziała również, że owe silniki zostaną wprowadzone do seryjnej produkcji i będą służyły jako tzw. Range Extender (agregat prądotwórczy) mający na celu zwiększyć zasięg samochodu elektrycznego w razie niskiej pojemności baterii. Kolejnym krokiem, zapowiedziany dokładnie na 24 października ma być prezentacja pierwszego w pełni elektrycznego modelu, pod nazwą e-TPV.

Mazda e-TPV ma być crossover'em bazującym na modelu CX-30 (który trafił nie tak dawno temu do sprzedaży). Do napędu powinien służyć pojedynczy silnik elektryczny o mocy 141 KM. Baterie o pojemności 35,5 kWh nie powinny zapewnić dużego zasięgu, dlatego też e-TPV powinno otrzymać (w opcji) funkcję zwiększenia zasięgu - wspomniany wyżej Range Extender.

Zapowiedź w październiku, do sprzedaży powinien trafić już w przyszłym roku. Model powinien trafić do sprzedaży na najważniejszych dla Mazdy rynkach, czyli amerykańskim, europejskim oraz Chińskim. Mazda współpracuje również na mocy konsorcjum z m.in. Toyotą, Suzuki oraz Subaru nad rozwojem samochodów napędzanych energią elektryczną, jednakże e-TPV podobno jest autorskim rozwiązaniem inżynierów Mazdy.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja.pl
ul. Longinusa Podbipięty 29
31-980 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751442339
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2020 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.