Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Mazda e-TPV - pierwszy elektryczny samochód marki ujrzymy w październiku

19 Sep 2019, Newsy
Mazda podczas najbliższej wystawy samochodów na Tokyo Motor Show planuje pokazać światu swoją wizję samochodu elektrycznego. Samochód otrzymał póki co nazwę e-TPV i powinien być klasyfikowany jako crossover.

Mazda przez długi czas opierała się pełnej elektryfikacji swojej gamy modelowej. Częściową elektryfikację możemy zobaczyć w nowym modelu 3, który otrzymał system Mild-Hybrid. Po za tym, sam producent sukcesywnie odpierał widmo downsizingu, z tego też powodu powstały nowe silniki jak Skyactiv-G (silnik o zwiększonej kompresji) oraz rewolucyjne rozwiązanie Skyactiv-X (silnik benzynowy o zapłonie samoczynnym). Silniki te nie posiadały doładowania, obydwie konstrukcje charakteryzowały się pojemnością 2-litrów, a mimo wszystko spełniały wyśrubowane normy emisji spalin.
Początek elektryfikacji mogliśmy zobaczyć w Maździe 3, gdzie pojawił się wspomniana instalacja Mild-Hybrid. Mazda, jako marka która udoskonaliła silnik wankla do perfekcji zapowiedziała również, że owe silniki zostaną wprowadzone do seryjnej produkcji i będą służyły jako tzw. Range Extender (agregat prądotwórczy) mający na celu zwiększyć zasięg samochodu elektrycznego w razie niskiej pojemności baterii. Kolejnym krokiem, zapowiedziany dokładnie na 24 października ma być prezentacja pierwszego w pełni elektrycznego modelu, pod nazwą e-TPV.

Mazda e-TPV ma być crossover'em bazującym na modelu CX-30 (który trafił nie tak dawno temu do sprzedaży). Do napędu powinien służyć pojedynczy silnik elektryczny o mocy 141 KM. Baterie o pojemności 35,5 kWh nie powinny zapewnić dużego zasięgu, dlatego też e-TPV powinno otrzymać (w opcji) funkcję zwiększenia zasięgu - wspomniany wyżej Range Extender.

Dołącz do dyskusji

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych na zasadach określonych w polityce prywatności, Jeśli nie wyrażasz zgody na wykorzystywanie cookies we wskazanych w niej celach, w tym do profilowania, prosimy o wyłącznie cookies w przeglądarce lub opuszczenie serwisu.