Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Elektryczny hatchback w drodze - Mercedes-Benz EQA w 2021 roku

31 Jul 2019, Newsy
Producent ze Stuttgartu ma w planach poszerzenie swojej elektrycznej gamy modelowej do kilkunastu do 2025 roku. W tym roku pojawił się pierwszy w pełni samochód elektryczny sygnowany oznaczeniem EQ. Na rok 2021 jest planowana premiera bardziej klasycznego typu nadwozia - hatchbacka. EQA, bo takie oznaczenie będzie nosił będzie elektryczną adaptacją klasy A, ale z obecnym modelem wspólny będzie tylko kompaktowy rodowód.

Samochód ma się charakteryzować baterią pozwalającą na przejechanie do 400 kilometrów w zależności od zainstalowanej baterii i jej pojemności. Wysokowydajne akumulatory litowo-jonowe z ogniwami pakietowymi mają być dostarczane przez spółkę zależną firmy Daimler AG - Deutsche Accumotive.
Standardowo model będzie wyposażony w akumulator o pojemności 60 kWh, które będzie można naładować indukcyjnie lub przy pomocy naściennej ładowarki. Dzięki szybkiej ładowarce w ciągu 10 minut powinniśmy naładować baterie tak, że umożliwi nam to przejechanie do 100 kilometrów. Oprócz tego, producent ma w planach tworzenie publicznych ładowarek, które w oparciu o portal Mercedes me mają umożliwić łatwiejsze ładowanie i płacenie. Design w wersji koncepcyjnej przede wszystkim ma pokazywać swój nowoczesny charakter. Wszelkie załamania i linie zostały zredukowane, przednie oświetlenie wykorzystujące włokna laserowe zostały zintegrowane z atrapą chłodnicy w której zostały osadzone dodatkowe diody LED.

EQA ma być wyposażone w dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą oś i mają one generować moc ponad 200 KM i 500 Nm momentu obrotowego. Do wyboru ma być kilka trybów jazdy, w tym "Sport" oraz "Sport plus" i oprócz wyraźnych zmian w prowadzeniu, ma się również zmieniać atrapa chłodnicy. W trybie "Sport" atrapa ma imitować wygląd "żarzących się skrzydeł", natomiast "Sport plus" ma imitować atrapę chłodnicy w pionowymi listwami ozdobnymi Panamericana. W wersji koncepcyjnej wspomniana atrapa Panamericana podświetlała się dodatkowo na kolor czerwony, lecz do wersji produkcyjnej to nie przejdzie. Powodem są przepisy określające użycie czerwonego oświetlenia tylko dla pojazdów uprzywilejowanych.

Premiera modelu jest planowana na końcówkę 2021 roku, lub na początek 2022. Czas pokaże które elementy zostaną i będą zastosowane w modelu produkcyjnym.

Dołącz do dyskusji