Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Jazda na suwak i korytarz życia obowiązkowe od 1 października

09 Jul 2019, Newsy
Ministerstwo Infrstruktury opublikowało nowelizację ustawy Kodeksu drogowego, w którym zostały zawarte zasady tzw.: "jazdy na suwak" oraz tworzenia korytarzy życia. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 października tego roku.

Niestety w Naszym kraju żeby jakieś zwyczaje ułatwiające kierowcom życie trzeba to regulować prawnie. Niestety również, jesteśmy takim narodem, który potrafi utworzonym korytarzem życia zawrócić i utrudnić późniejszy dojazd służb ratowniczych do miejsca wypadku. W mieście kierowcy wolą się trzymać zbyt blisko siebie (co przy mocniejszym hamowaniu może się skończyć zatrzymaniem na tyle poprzedzającego samochodu) i w razie utrudnień niektórzy nie widzą potrzeby wpuszczać kierowcy z pasa obok przed siebie, "bo się ryje", "mógł stać za innymi", a taka prawda powoduje to jeszcze większe korkowanie się dróg, takim narodem niestety jesteśmy. Dlatego Ministerstwo Infrstruktury za cel obrało utworzenie jednoznacznych zasad zachowania kierowców w obydwu przypadkach. By ułatwić slużbom ratowniczym dotarcie do wypadku i ułatwić kierowcom poruszanie się po drogach z występującymi zwężenimi.
Korytarz życia należy będzie utworzyć przed miejscem wypadku ułatwiając przejazdu służbom ratunkowym przy jednoczesnym ustąpieniu im pierwszeństwa. Według projektu dla kierowców będzie obowiązywać zasada prawej dłoni. To oznacza, że w przypadku gdy ilość pasów będzie większa niż dwa, kierowcy znajdujący się na lewym pasie mają zjechać na lewą skrajną jego część, a kierowcy na pozostałych pasach muszą zjechać na prawą stronę. W przypadku unormowania się tych zasad czas dotarcia do ofiar wypadków drogowych może się znacznie skrócić. W niektórych przypadkach może to oznaczać skrócenie czasu dotarcia o co najmniej kilka minut zwiększając przy tym szanse na przeżycie ofiar o nawet 40 procent.
W przypadku jazdy na suwak, tzw.: "zamek błyskawiczny" przepisy mają precyzyjnie określać zasady pierwszeństwa w przypadku nie tylko zawężania się jednego pasa, ale również naprzemiennego wjazdu po jednym pojeździe z każdego pasa. Jak czytamy w projekcie, w przypadku zawężania się jednego pasa ruchu kierowcy mający możliwość kontynuowania jazdy swoim pasem będą musieli ustąpić pierwszeństwa dla samochodu z kończącego się pasa wpuszczając go przed siebie. Obowiązkiem w tej sytuacji będzie wpuszczenie jednego samochodu przed siebie.

W drugim przypadku gdy wystąpi zwężenie trzech pasów ruchu do jednego kierowca pasa kontynującego jazdę będzie musiał wpuścić po jednym samochodzie z pasów kończących, w tym przypadku pierwszeństwo wjazdu będzie miał kierowca z pasa prawego (W przypadku kontynuacji jazdy pasem środkowym).
Dla określenia obowiązku jazdy na suwak zacznie obowiązywać nowy znak drogowy D-56 informujący o tym fakcie. Znikną zatem znaki informujące o sposobie "jazdy na suwak" koloru żółtego. Nowe przepisy wejdą w życie i zaczną obowiązywać już 1 października 2019 roku.

Dołącz do dyskusji