Jak działa silnik HEMI i jak prawidłowo go eksploatować?

31 Jan 2020, Porady

Rozwiązanie kojarzące się głównie za wielką wodą - w Stanach Zjednoczonych. Od lat konstruktorzy silników szukają rozwiązań na podniesienie mocy, obniżenie zużycia paliwa i ograniczenie emisji spalin z jednostek. Jednym z tych rozwiązań, był silnik o półkulistych komorach spalania, określonego później skrótowo HEMI. Czym charakteryzuje się ten rodzaj silnika i jakie usterki mogą się w nim przydarzyć?

Pierwsze silniki HEMI zaczęły się pojawiać w latach 50. XX wieku pod maskami samochodów marki Chrysler. Wraz z biegiem lat jednostki ulegały modernizacjom i utrzymywały się do początku lat 70. Z nadejściem nowego tysiąclecia, dokładnie w 2003 roku to rozwiązanie ponownie trafiło do produkcji i trafiło na początku pod maskę Chrysler'a 300C.

Jak działa silnik HEMI?

Silniki HEMI charakteryzowały się półkulistą komorą spalania oraz użyciem dwóch zaworów na każdy cylinder. Zawory zamontowane pod odpowiednim kątem względem siebie umożliwiało zwiększenie ich średnicy, przez co nie było potrzeby montażu większej ilości zaworów. Na każdym z cylindrów znajdowała się pojedyncza świeca zapłonowa, która dzięki lokalizacji blisko środka komory spalania umożliwiała szybkie wypełnienie całej objętości komory spalania. Te dwie zalety przekładały się na wysoką kulturę pracy, redukowały zużycie paliwa, obniżały emisję spalin i co najważniejsze - generowały większą moc.

Rozwiązanie to pozwoliło w latach produkcji 1965-1971 na osiągnięcie nawet 431 KM z jednostki HEMI 426, gdzie liczba 426 oznaczała pojemność w calach sześciennych. Mimo wysokiej pojemności - prawie 7 litrów, silnik generował dużą moc jak na końcówkę lat 60-tych.

Obecnie produkowane silniki nie przypominają pierwowzoru, silniki nadal posiadają półkuliste komory spalania, zmianie uległy denka tłoków, które są już płaskie a nie jak kiedyś - półkoliste. Oprócz tego zastosowane zostały dwie świece na każdy z cylindrów oraz zastosowano system dezaktywacji cylindrów MDS (Multi-Displacement System) pozwalający na odłączenie czterech cylindrów podczas niskiego obciążenia.

Usterki silnika typu HEMI

Silniki HEMI nie są idealnym rozwiązaniem i mogą w nich występować różne usterki. Jednostki produkowane do około 2006 roku posiadały wadę fabryczną w postaci słabego łańcucha rozrządu, który w konsekwencji prowadził do pęknięcia łańcucha rozrządu. Jednostka, która doświadczyła pęknięcia łańcucha często powodowała uszkodzenia tłoków w silniku, a nawet pęknięcia bloku silnika. Jednostki po okresie produkcji 2006 zostały już poprawione i nie posiadały tej wady.

Zdarzały się problemy z wadliwym napinaczem i rozpinającym się łańcuchem, dotyczył on silników wyposażonych we wspomniany wyżej system dezaktywacji cylindrów MDS.

Mogą się pojawiać problemy z nagarem w komorach spalania. Producent zalecał wymianę oleju silnikowego co około 6 tysięcy mil - około 9600 kilometrów. Przedłużenie w tego typu jednostkach interwału olejowego powodowało, że olej silnikowy tracił swoje właściwości ochronno-czyszczące i mógł powodować ograniczenie mocy silnika a nawet prowadzenie do jego zatarcia. Wymiana oleju jest ważną kwestią i nie należy jej przedłużać jeżeli chcemy prawidłowo eksploatować jednostkę.

Jaki olej silnikowy do silnika HEMI?

Silniki HEMI przystosowane są do pracy na oleju silnikowym SAE 5W20, jednak producent przewidział problemy z dostępnością tego typu oleju na innych rynkach niż amerykański i zaaprobował olej silnikowy SAE 5W30. W przypadku jednostek 5.7 HEMI nie posiadających systemu dezaktywacji cylindrów MDS stosowanie oleju SAE 5W30 może okazać się skuteczne.

Jeżeli jednak posiadamy silnik z systemem dezaktywacji cylindrów MDS zalecana jest lepkość SAE 5W20. Proces dezaktywacji cylindrów zachodzi przy ciśnieniu 75 PSI/18 PSI i posiada on najlepsze właściwości względem innych lepkości. Tego typu olej był stosowany ponadto historycznie na rynki amerykańskim by pozwolić na redukcję zużycia paliwa o minimalny procent i pozwolić spełnić tamtejsze normy emisji spalin CAFE.

Czy silnik HEMI jest wart polecenia?

Jednostki HEMI znane są ze swojej prostoty, braku turbodoładowania i krzesania przy tym czystej mocy z silnika wolnossącego a co za tym idzie - mniejszym obciążeniem silnika. Mniej obciążony silnik pozwoli na dłuższą jego żywotność i względem swoich innych odpowiedników pozwoli na wieloletnią eksploatację. Trzeba natomiast się liczyć z dużym spalaniem - nawet rzędu 20 litrów na 100 kilometrów, ale przez swoją prostotę są one podatne na gaz, dzięki montażowi instalacji gazowej będziemy mogli korzystać z całej mocy jednostki będąc przy tym ekonomicznym.

Jeżeli jednak interesują Ciebie mocniejsze jednostki, tutaj będzie w czym wybierać. Dzięki zastosowaniu przez markę Dodge silnika o pojemności 6.2-litra V8 i użyciu kompresora możliwe było wykrzesanie od 707 KM (wersje Hellcat czy Grand Cherokee Trackhawk) po nawet 840 KM (Challanger Demon). Każdy miłośnik wielkich silników V8 i towarzyszącego nim bulgotu znajdzie coś dla siebie.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.