Dzisiejszy złodziej nie potrzebuje wytrycha ani łomu aby otworzyć nasz samochód. Jego narzędzia to kostka OBD i jammery. Nie wybijają szyb, nie uruchamiają alarmów. Kradną bez śladów i po cichu.
W dzisiejszych czasach złodzieje mają zlecenia na konkretne modele samochodów. Kradzione samochody wywożone są za granicę lub rozbierane na części. Najczęściej kradnie się samochody luksusowe, na takie jest największę zapotrzebowanie. Złodzieje najwięcej na nich zarabiają, a kupujący oszczędzają. Tańsze auta kradnie się na części. Najczęściej kradzione są hondy, toyoty, mazdy. Części zamienne do tych marek są drogie. Zaopatrywanie się w nie z drugiej ręki to zysk dla złodzieja.
Złodzieje wolą kraść samochody nowe bo łatwiej jest obejść zabezpieczenia elektroniczne niż mechaniczne no, i zysk jest większy. Nowocześni złodzieje nie trudzą się przy kradzieży. Odpowiednim sprzętem - jammerem, zakłócają sygnał z kluczyka, uniemożliwiając właścicielowi zamknięcie pojazdu, i tym samym uruchomienie alarmu. Kiedy właściciel się oddali może wsiąść do auta jak do swojego. Teraz pozostaje mu odjechać naszym samochodem. Przy pomocy kostki OBD imitującej sygnał oryginalnego immobilizera, którą podpina do gniazda diagnostycznego, jest wstanie w ciągu kilkunastu sekund odpalić pojazd. Cały proces kradzieży w ten sposób zajmuje do trzech minut. Na próżno też próbować namierzyć nasz skradziony pojazd za pomocą sygnału GPS, ponieważ złodziej korzysta z zagłuszarki.
Złodziej nie wybiera samochodu na podstawie obserwacji pojazdu i kierowcy. To przypadek jaki samochód stanie się jego łupem. Złodziej wykorzystuje nadarzający się moment. Czy możemy się uchronić przed kradzieżą samochodu? Tak. Najskuteczniejsze są zabezpieczenia mechaniczne. tj.: rygle do skrzyń biegów czy laski na kierownicę. Najlepsze są przestarzałe metody zabezpieczeń samochodu, ponieważ złodzieje się ich nie spodziewają, a ci młodzi stażem nie wiedzą jak się z nimi obejść.
Metody kradzieży samochodu. Jak się bronić przed kradzieżą?
Metoda na śpiocha - złodziej wchodzi do domu porą, kiedy domownicy śpią. Kradnie dokumenty pojazdu i kluczyki, a także pilot od garażu czy bramy. Niekiedy złodzieje wykorzystują domowy chaos i pośpiech podczas kradzieży i robią to w “biały dzień”.
Aby uchronić się przed taką kradzieżą obserwuj swoje otoczenie, zamykaj drzwi i bramy na klucz, dokumenty i kluczyki przechowuj z dala od drzwi wejściowych domu.
Metoda kradzieży kluczyków - złodzieje działają w miejscach publicznych: restauracjach,kawiarniach, galeriach handlowych, kinie. Podczas naszej nieuwagi kradnie kluczyki i bezkarnie odjeżdża naszym samochodem. Aby się uchronić przed taką kradzieżą kluczyki przechowuj bezpośrednio przy sobie, a także umieszczaj je w zamykanych wewnętrznych kieszeniach.
Kradzież za pomocą komputera - złodziej po dostaniu się do samochodu, korzystając z kostki OBD, omija zabezpieczenia pojazdu. Wielokrotnie złodziej wykorzystuje również urządzenia typu tablet czy telefon, za pomocą których omijają wszelkie zabezpieczenia fabryczne i uruchamia pojazd. Aby powstrzymać złodzieja działającego w ten sposób, należy zastosować zabezpieczenia starego typu. Najlepsze będą: blokada kierownicy, zapłonu czy skrzyni biegów.
Metoda na walizkę - samochody z bezkluczykowym dostępem, mimo tego co zapewniają specjaliści, są najłatwiejszym łupem. Przy tej metodzie złodzieje działają parami, a kradzież trwa kilka sekund. Jedna osoba korzystając ze specjalistycznego sprzętu, wyłapuje sygnał z kluczyka i wzmacnia go kilkunastokrotnie, przesyłając dalej - do urządzenia, które imituje oryginalny kluczyk. Druga osoba posiada odbiornik, stając przy samochodzie, po odebraniu sygnału może go otworzyć. Wsiada i odjeżdża. Jeśli jesteś posiadaczem pojazdu z bezkluczykowym dostępem przechowuj pilot w metalowym pudełku, w ten sposób unikniesz kradzieży.