Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Czy olej silnikowy ma wpływ na żywotność turbosprężarki?

27 Jan 2020, Porady
W dobie dzisiaj produkowanych samochodów ciężko jest znaleźć jednostki napędowe, które nie posiadają turbosprężarek. Oprócz wyraźnego zwiększenia efektywności pracy silnika, część silnika charakteryzuje się niewielką żywotnością. Czy olej silnikowy, którym napędzana jest turbosprężarka ma wpływ na jej żywotność?

Jak działa turbosprężarka?

Turbosprężarka ma za zadanie dostarczyć większą ilość powietrza do kolektora dolotowego, co pozwoli na efektywne spalanie mieszanki powietrzno-paliwowej w cylindrach. Dodatkowo turbosprężarka jest napędzaja energią przepływających spalin, która w silnikach wolnossących nie jest niestety wykorzystywana. Turbina nie obciąża w żaden sposób jednostki napędowej, dzięki czemu nie przekłada się to negatywnie na moc silnika.

Łopatki wirnika turbosprężarki potrafią się rozpędzić do nawet 200 000 obr./min., pozwala to na dostarczanie do silnika dużych ilości powietrza, przez co podnoszony jest poziom ciśnienia w układzie dolotowym. Łożyska turbosprężarki są w stanie nagrzać się do bardzo wysokich temperatur, konieczne wówczas jest dostarczenie oleju silnikowego, który oprócz ograniczenia tarcia elementów metalowych pozwoli na odprowadzenie wysokiej temperatury, dodatkowo zabezpieczając wnętrze turbosprężarki przez korozją.

Co się zużywa w turbosprężarce i jak wydłużyć jej żywotność?

Warunki pracy turbosprężarki powodują, że ten element potrzebuje skutecznego smarowania, co pozwoli w przyszłości ograniczyć zużycie wewnętrznych elementów. Najczęściej w turbosprężarkach zużyciu podlegają łożyska czy tuleje, które podlegają nadmiernemu zużyciu w przypadku stosowania niskiej jakości oleju silnikowego.

Dodatkowym czynnikiem wpływającym na żywotność łożysk jest spowolnienie wirnika turbosprężarki. Jak już wcześniej opisaliśmy, może się rozpędzić nawet do 200 tysięcy obrotów na minutę. Przez cały czas pracy turbiny otrzymuje ona olej silnikowy do ciągłego smarowania elementów ruchomych oraz odprowadzenia ciepła. W przypadku nagłego wyłączenia samochodu bez uprzedniego spowolnienia wirnika powodujemy, że po chwili olej silnikowy przestanie być dostarczany do turbiny, co spowoduje nadmierne zużycie nie tylko łożysk, ale również i samego wirnika.

Niskiej jakości olej silnikowy nie zawierający odpowiednich dodatków oraz modyfikatorów może doprowadzić do przytkania kanalików turbiny nagarem i innego rodzaju zanieczyszczeniami. Tym sposobem ograniczymy przepływ oleju silnikowego do elementów ruchomych turbiny, osłabimy przy tym smarowanie i przyspieszymy zużycie podzespołów. Stosując wysokiej jakości olej silnikowy wnętrze turbosprężarki będzie czyste i wolne od nagarów dzięki modyfikatorom czyszczącym.

Jak dbać o turbosprężarkę?

W przypadku zużycia oleju silnikowego nie jest on w stanie skutecznie smarować turbosprężarki i odprowadzać nadmiaru ciepła wewnątrz jej. Chcąc dbać o jej elementy ruchome należy zwracać uwagę na regularną wymianę oleju wraz z wkładem filtracyjnym. Interwał wymiany oleju nie powinien przekraczać przebiegu 15 000 km lub 1 roku, nawet jeżeli komputer pokładowy sugeruje wymianę nawet co 30 000 km. Olej silnikowy jedynie przez pewien swój okres zachowuje pełne parametry pracy. Ignorując częstą wymianę oleju silnikowego straci on swoje właściwości, co zacznie prowadzić do osadzania się nagaru oraz innego rodzaju zanieczyszczeń w kanalikach dolotowych prowadząc do szybszego zużycia łożysk czy tulei.

Należy dodatkowo po zaparkowaniu samochodu odczekać do 30 sekund przy włączonym silniku. Jeżeli nie będziemy dodatkowo wprowadzać na obroty turbosprężarki, elementy ruchome zaczną samoistnie spowalniać i redukować swoją prędkość obrotową przy ciągłym smarowaniu. Nie spowoduje to nadmiernego zużycia jej elementów po wyłączeniu silnika.

Dołącz do dyskusji