Czy możemy wykonać detailing sami?

18 Jun 2019, Porady

Detailing - to bardzo rozbudowany temat dotyczący polepszenia wyglądu estetycznego naszego samochodu na zewnątrz jak i w środku. Temat staje się coraz popularniejszy co u niektórych przeradza się w pasje lub hobby, a czasem przekłada na pracę. Można się spotkać z szeroką oferta firm oferujących profesjonalne usługi, które nie są tanie, ale efekty potrafią być piorunujące. Profesjonalny auto detailing może trwać nawet kilka dni, nie jest to łatwy proces, ważne są tu wszystkie szczegóły. Jego celem jest dokładne oczyszczenie, renowacja i konserwacja samochodu lub poszczególnych elementów za pomocą specjalnie przeznaczonej do tego chemii.

Czy możemy wykonać detailing sami?

Owszem można wykonać detailing samemu, rynek proponuje chemie detalingowa jak i akcesoria dla każdego nie tylko dla firm zajmujących się takimi usługami. Jednak pamiętajmy, że nie każdą rzecz powinniśmy wykonywać sami, ponieważ możemy narobić więcej szkód niż uzyskać efekt pięknego błyszczącego samochodu.

Podstawowe środki:


Mały poradnik początkującego:

1. Wstępne mycie auta - najlepiej zrobić to za pomocą myjki ciśnieniowej i piany aktywnej, jej głównym zadaniem jest namoczenie samochodu i odspojenie wszystkich zanieczyszczeń od mytej powierzchni samochodu. Auto należy pokryć całe pianą, im gęstsza piana tym lepiej. Pozostawiamy na kilka minut co pozwoli zacząć działać naszej pianie, następnie spłukujemy dokładnie auto.


Polecamy

- Koła i nadkola
Felgi i koła spryskujemy przeznaczona do tego chemia, pozostawiamy na chwile i następnie czyścimy szczotka lub rękawicą, zawsze przeczytajmy instrukcję każdego środka przed użyciem, jest to chemia agresywna i na każde felgi może zadziałać inaczej. Nadkola najlepiej przemyć środkiem typu APC i szczotka.


Polecamy

- Mycie wnęk drzwi, robimy to na początku ponieważ w dalszych etapach, myciu zasadniczym brud może wypływać nam na samochód. Staramy się dokładnie wyczyścić zakamarki naszych drzwi, np. przy zawiasach. Tu też świetnie sprawdzi się dostępny na rynku środek APC oraz pędzelek, na koniec spłukujemy lekkim strumieniem wody.

- Mycie zakamarków tu w miarę możliwości za pomocą pędzelków, gąbek, ścierek postarajmy się wyczyścić np. okolice bagażnika, grille, znaczki naszych samochodów, osłony, listwy, zakamarki przy szybach, wnęki, klamki - wszystko zależy od modelu auta. Do tych miejsc również sprawdzi się wielozadaniowy środek APC - spryskamy poczekamy aż zacznie działać.

Mycie zasadnicze tu najlepiej przygotować sobie dwa wiaderka. W jednym powinna być ciepła/letnia woda z szamponem, w drugim sama woda. Oprócz tego potrzebna będzie nam rękawica z mikrofibry. Rękawice moczymy w wiaderku z szamponem a następnie zaczynamy mycie samochodu najlepiej od dachu i po kolei w dół. Pamiętajmy że im częściej płukamy rękawice w wiaderku z samą wodą tym będzie lepszy efekt, ponieważ spłukujemy brud który zostaje w wiaderku. Miejsca wokół list szorujemy raczej na samym końcu, zawsze nagromadzi się tam jakiś brud który nam wypłynie.


Polecamy

2. Glinkowanie lakieru. 

-Musimy wiedzieć że glinka nie poradzi sobie z niektórymi większymi, zanieczyszczeniami, doprowadzi to tylko do jej szybszego zużycia. Przykładem takich miejsc gdzie należy uważać na zanieczyszczenia atmosferycznych mogą być progi, zderzaki, szczeliny, dolne części drzwi.  Jeśli np na naszym aucie pojawiła się smoła spróbujmy kosmetyków do tego przeznaczonych jeśli jednak one nie pomogą świetnie sprawdzi się specjalna benzyna ekstrakcyjna, która nie naruszy nam lakieru.

- Glinkowanie - to bardzo ważny etap detailingu, pomoże nam dogłębnie oczyścić i przygotować auto do ewentualnej korekty lakieru, aplikacji wosku lub powłoki ceramicznej bądź kwarcowej, wydłużając jednocześnie trwałość wosku. Glinka powinna poradzić sobie z osadami, pyłem z klocków, resztkami owadów,żywycią. Brudem który mógł wejść w drobne rysy i przez co stały się bardziej widoczne.

Glinkę formujemy w ‘placek lub mała kulke’ i  pocieramy kawałek po kawałku tak jak w przypadku mycia czy woskowania.

WAŻNA INFORMACJA!
Jeśli glinka spadnie nam na ziemię niestety lepiej ja wyrzucic lub oderwać brudy kawałek, nawet najmniejszy kamyczek lub piasek spowoduje uszkodzenia lakieru. Nie kładziemy specjalnego nacisku na glinke, sam nacisk naszych palcy w zupełności wystarczy. Jeśli lakier pozostaje gładki w wyczyszczonym miejscu przechodzimy do kolejnego elementu karoserii. Na sam koniec spłukujemy auto wodą.

Polecamy

3. Polerowanie

Ostatni etap który ma największy wpływ na efekt końcowy naszej pracy. Do takie ‘domowego detalingu” przyda nam sie na pewno pasta polerska, gąbka i ścierka z mikrofibry. Polerowanie ręczne wymaga na pewno czasu i wysiłku od nas i efekt może być nieco mniej zadowalający niż z polerowania maszyna. Technika pracy nie jest skomplikowana. Nakładamy pastę na poszczególne elementy za pomocą gąbki polerskiej. Kładziemy umiarkowany nacisk robiąc koliste ruchy rozprowadzając paste. Po nałożeniu pozostawiamy na chwile na elemencie. Następnie ścierką z mikrofibry kolistymi ruchami usuwamy dokładnie pastę.


4. Woskowanie 


Wykonujemy podobnie jak polerowanie jednak innym produktem. Możemy użyć wosku w płynie, jest to szybsza metoda. Wystarczy spryskać po kolei każdy element karoserii odczekać chwile i przepolerować dokładnie ścierką z mikrofibry.
Wosk pasta jest bardziej wymagająca. Należy nałożyć wosk na każdy element karoserii za pomocą gąbeczki lub ścierki z mikrofibry. Odczekać około 10-15 min aż wosk zwiąże się z lakierem. Następnie wypolerować dokładnie za pomocą ścierki z mikrofibry.
Każdy wosk aplikujemy na suchy, zimny lakier.

Polecamy

5. Wykończenie opon i plastików.

Detailing zewnętrzny powinniśmy zakończyć nałożeniem na opony specjalnego nabłyszczacza np. K2 SIGMA lub TENZI OPONA PLASTIK. 
Jeśli nasze auto posiada czarne listwy, możemy je odrobinę ożywić za pomocą tych samych środków lub specjalnych  czernideł K2 Bono Black.




Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.