Dzień wcześniej była dobra impreza i nie wieczy czy możesz wsiąść już za kierownicę? Aby móc prowadzić pojazd musisz mieć poniżej 0,2 promila alkoholu. W takiej sytuacji możesz skorzystać z alkomatu osobistego. Niestety wiele z tych urządzeń to tylko tylko udają alkomaty osobiste. Od wyniku tego urządzenia zależy twoja decyzja o prowadzeniu samochodu. Tylko dobre jakościowo i niestety nie najtańsze urządzenie nie wprowadzi nas w błąd.
Czym się kierować wybierając alkomat:
- alkomat z ustnikiem, niż ten bez ustnika
- alkomat elektroniczny, niż półprzewodnikowy
Na naszym rynku coraz częściej można kupić dobrej jakości alkomaty, w coraz to niższych cenach.
Możemy wypić kieliszek wina w restauracji do obiadu, lub drinka podczas wieczornego spotkania i przyjąć że za kierownicę wsiądziemy już trzeźwi. Za kółko wsiadamy trzeźwi kiedy stężenie alkoholu spadnie we krwi poniżej 0,2 promila co jest równoznaczne z 0,1 mg alkoholu w litrze wydychanego powietrza. Nie próbujcie nigdy wnioskować o trzeźwości. To bardzo indywidualne i złudne uczucie. Jeden po wypiciu małego piwa po godzinie będzie mógł prowadzić już pojazd,kiedy inny przez kolejne trzy nie powinien kierować.
Alkomat. Jak używać? Kiedy są bezpieczne?
Niedrogie alkomaty, zazwyczaj te półprzewodnikowe, są niedokładne albo działają poprawnie przez jakiś czas, zazwyczaj do pierwszego użycia. Dla niektórych urządzeń kilkukrotna styczność z dużym stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu powoduje rozregulowanie urządzenia, pojawiają się błędy w pomiarach. O dobrych alkomatach mówimy wtedy gdy nawet po kilku pomiarach podaje realne, prawidłowe wyniki. Dopuszczalne jest zawyżanie wyników przez alkomat.
Alkomat to nie zabawka, jeśli zaczniemy sprawdzać osoba po osobie kto wydmucha więcej, urządzenie ulegnie uszkodzeniu. Dmuchanie w alkomat dopiero co po wypiciu alkoholu lub pluciem w ustnik procentami to śmierć dla każdego alkomatu, nawet dobrego. Jeśli wiesz, że jesteś pijany nie dmuchaj w alkomat! W alkomat powinno się dmuchać przynajmniej pół godziny od spożycia ostatniego alkoholu. Wynik będzie wiarygodny, a urządzenie nie ulegnie rozregulowaniu.
Dobry alkomat nie poda wyniku, w momencie gdy nie wydmuchamy w niego odpowiedniej ilości powietrza. O ilości wydychanego powietrza powinien decydować czujnik, a nie czas. Dmuchać powinniśmy w ustnik, a nie w czujnik zewnętrzny. Dobry alkomat podaje nam powtarzalne wyniki, a na jego działanie nie powinno mieć wpływu badanie trzeźwości poprzedniej osoby. Powinniśmy mieć również możliwość regulacji alkomatu, jest to czynność serwisowa którą, powinniśmy powtarzać według zaleceń producenta.