Kiedy wymienić filtr powietrza i czy należy go wymieniać
Filtr powietrza jest jednym z ważniejszych elementów układu dolotowego. Część kosztująca od kilkudziesięciu złotych często nawet jest pomijana w trakcie okresowych wymian oleju, co z jednej strony jest wygodne, ale z drugiej może się przyczynić do problemów z silnikiem. Jak ważny jest to element i czy warto go częściej wymieniać?
Zadaniem filtra powietrza jest wyłapywanie oraz zatrzymywanie zanieczyszczeń przedostających się wraz z powietrzem do układu dolotowego, by później łatwiejszą drogą trafić do turbosprężarki, lub nawet wnętrza silnika. Wszystko to mogłoby się wydarzyć, gdybyśmy nie posiadali filtra powietrza. Przyjmuje się, że jest samochód osobowy potrzebuje powietrza o zawartości pyłu nie większej niż 1 mg/m3, biorąc pod uwagę, że ilość pyłu po za drogami utwardzonymi może sięgać 0,005 g/m3, to przez okres tysiąca kilometrów do wnętrza mogłoby trafić nawet do kilkudziesięciu gram pyłu. A wszystko to, przez filtr powietrza.
Jak często wymieniać filtr powietrza?
Banalny element mogący być brzemienny w skutkach traci swoje właściwości filtracji już po 20 tysiącach kilometrów. By silnik nadal utrzymywał swoją sprawność i nie przedostawały się do niego zanieczyszczenia, zaleca się wymianę do 15-20 tysięcy kilometrów. Jeżeli często podróżujemy po miejscach o znacznym zapyleniu, zalecane jest skrócenie interwału wymiany nawet do 10-15 tysięcy kilometrów. Jeżeli chcemy zachować pełnię sprawności układu filtracji należy bezwzględnie wymieniać filtr powietrza i nie czekać, aż zaczniemy miewać problemy.
Dlaczego wymieniać filtr powietrza?
Powód jest banalnie prosty, jeżeli filtr powietrza nie będzie działał tak jak powinien, czyli filtrując zanieczyszczenia przedostające się z powietrzem do środka. Układ sterujący wtryskiwaczami dobiera ilość paliwa do ilości zassanego powietrza, zanieczyszczony filtr powietrza może nawet znacznie zredukować powietrze przedostające się do komory spalania. Zanieczyszczony filtr powietrza działa mniej więcej tak, jakby przepustnica była zamknięta. Zaniedbanie wymiany filtra powietrza doprowadzi w konsekwencji do odczuwalnego spadku mocy jednostki napędowej oraz zwiększenie emisji spalin.
Jak wymienić filtr powietrza?
Wszystko zależy od ułożenia elementów w komorze silnika. Pierw musimy zlokalizować miejsce położenia filtra powietrza, sposób dotarcia do niego jest zależny od dostępu do obudowy. Niekiedy filtry powietrza są ukryte pod innymi elementami, co nie zawsze może się okazać łatwym elementem do wymiany. W niektórych samochodach należy jedynie otworzyć obudowę filtra powietrza uchylając zatrzaski, gdyż obudowa filtra znajduje się w bardzo dobrze dostępnym miejscu. Z innych przypadkach należy zdemontować elementy, które blokują bezproblemowy dostęp do nich, a później przy użyciu odpowiedniego klucza (najczęściej torx, lecz nie ma reguły) odkręcić pokrywę filtra powietrza.
To nie jest jedyna czynność podczas wymiany, jeżeli dostaniemy się do filtra powietrza i go zdemontujemy, należy oczyścić wnętrze obudowy filtra ze wszelkich zanieczyszczeń. Jeżeli trafią one wgłąb układu dolotowego, to odczujemy to podczas jazdy.
Brudny filtr powietrza = spadek mocy
Należy pamiętać, że brudny filtr powietrza to większe obciążenie dla silnika. Zanieczyszczenia idące z układem dolotowym do jego wnętrza skutecznie mogą osłabić jednostkę i emitować większą ilość spalin. Filtr powietrza należy bezwzględnie wymieniać w trakcie okresowej wymiany oleju, gdyż zapewni Nam to prawidłową pracę silnika i nie spowoduje obniżenia mocy.
Motostacja.pl zapewnia dostęp do szerokiej oferty filtrów powietrza, w której każdy wybierze coś dla siebie. Wysokiej jakości filtry powietrza zapewnią prawidłową filtrację w samochodzie i nie spowodują spadków mocy. Wyjątkiem mogą być sportowe filtry powietrza firm K&N czy Pipercross, które zdolne są do znacznie większej przepustowości powietrza względem zwykłych. Dzięki temu do silnika przedostaje się więcej czystego powietrza, co może poprawić pracę jednostki napędowej oraz nieznacznie podnieść jej moc.