Nagar w silniku - jak przeciwdziałać jego powstawaniu

17 Feb 2020, Porady

Nagar jest zjawiskiem niepożądanym w silniku, z którym bardzo ciężko jest walczyć. Im bardziej wnętrze jednostki napędowej jest czyste, tym jej kultura pracy jest dużo lepsza. Jakie są przyczyny powstawania nagaru w silniku i w jaki sposób minimalizować to zjawisko?

Nagar występować będzie w każdym silniku, w mniejszym lub większym stopniu, a za jego powstawanie jest nieidealne spalanie mieszanki paliwowo-powietrznej. Bezpośrednią przyczyną jest mieszanie się oleju silnikowego z paliwem. Dzieje się tak na skutek wytrącania się osadu węglowego, który jest produktem spiekania i koksowania oleju silnikowego oraz substancji półstałych, które pochodzą z paliwa. W przypadku silników o zapłonie iskrowym za powstawanie nagaru odpowiedzialne są także związki chemiczne obecne w paliwie, które mają na celu redukcję zjawiska spalania stukowego.

Czy nieodpowiedni styl jazdy kierowcy może powodować powstanie nagaru?

Okazuje się, że jest to wielce prawdopodobne. Jazda na skrajnych obrotach zwiększa ryzyko odkładania się osadu węglowego w silniku. Obroty silnika muszą być odpowiednio dopasowane, nie mogą być ani za wysokie, ani za niskie. Powstawanie nagaru mogą również powodować jazdy na krótkich dystansach - dzieje się tak na skutek braku osiągniętej temperatury samooczyszczania wynoszącej około 450 stopni Celcjusza.

Polecamy

Jazda na niskich obrotach zachęca do pracy turbosprężarkę, która umożliwia skuteczną jazdę w zakresie około 1200-1500 obr./min, to również ma wpływ na powstawanie nagaru. Można to zminimalizować przez zmianę stylu jazdy oraz stosowanie wysokiej jakości oleju silnikowego.

Błędne oprogramowanie również sprzyja powstawaniu nagaru?

Komputer główny odpowiada za prawidłowe ustalanie proporcji mieszanki paliwowo-powietrznej. Brak aktualizacji oprogramowania komputera głównego zaburza działanie doboru mieszanki - tym samym doprowadzając do wzbogacenia mieszanki paliwa i powietrza.

Może się tak również dziać na skutek uszkodzenia sondy lambda. Sonda mierzy ilość tlenu w spalinach i komunikuje się bezpośrednio z elektronicznym modułem sterującym ECU. Usterka sondy lambda będzie powodowała fałszowanie pomiaru parametrów mierzonych spalin.

Miejsca szczególnie narażone na osadzanie nagaru

We wnętrzu silnika znajduje się kilka elementów, na których nagar możemy dość często spotkać takich jak np. zawory, kolektor dolotowy i wydechowy, system zmiennej geometrii turbosprężarki, klapy wirowe w silnikach wysokoprężnych typu diesel, denka tłoków, tuleje cylindrowe, katalizator, filtr DPF czy zawór EGR.

Polecamy

Szczególnie narażonymi są silniki benzynowe z wtryskiem bezpośrednim paliwa. Dostarczanie paliwa bezpośrednio do komory spalania sprawia, że nie obmywa ono zaworów wlotowych, co zwiększa ryzyko odkładania się na nich osadów węglowych. W dłuższej perspektywie doprowadza to do zaburzenia mieszanki paliwowo-powietrznej, ponieważ do silnika nie dociera odpowiednia ilość powietrza. Mimo to, komputer główny będzie w stanie dobrać mieszankę paliwowo-powietrzną, ale tylko do pewnego stopnia. Dlatego też ważna jest skrócenie interwału wymiany oleju silnikowego o połowę w przypadku granicy ustalonej na 30 000 km lub 2 lata - jeżeli tego nie zrobimy, osadzający się nagar może doprowadzić do zatarcia jednostki napędowej.

Należy stosować paliwo wysokiej jakości

Tak dokładnie jest w przypadku silników wysokoprężnych diesel. Paliwa niskiej jakości zawierają zanieczyszczenia, a ich parametry mogą odbiegać od prawidłowej normy. Mimo zmiany stylu jazdy na lepszy, regularnej wymiany oleju oraz dbałości o wszelkie elementy eksploatacyjne samochodu, nagar nadal będzie się osadzał jeżeli będziemy stosować paliwo niskiej jakości.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.