Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Opiłki metalu w paliwie - nie lekceważ tego problemu!

09 Feb 2020, Porady
Pojawiające się w paliwie opiłki metalu mogą zwiastować poważne problemy, które mogą się przerodzić w niemałe koszta. Ten problem bardzo często pojawia się w silnikach wysokoprężnych, z czego może wynikać ten problem i z czym musimy się liczyć?

Skąd biorą się opiłki metalu w paliwie?

Silniki wysokoprężne wyposażone w układ Common Rail (CR) są najczęściej narażone na występowanie opiłków metalu w paliwie. Opiłki metalu w paliwie pochodzą najczęściej z pompy wysokiego ciśnienia tego układu, i ten element może być bardzo drogi w naprawie.
  • Występowanie opiłków metali w paliwie. Opiłki powstające na skutek wycierania się współpracujących ze sobą elementów w pompie wysokiego ciśnienia. Ważne jest stosowanie wysokiej jakości oleju napędowego by zredukować do minimum ten problem. Duża zawartość wody i zanieczyszczeń szybko doprowadza do porysowania elementów pompy lub ich całkowitego wytarcia.
  • Kolejnym problemem może być zbyt długie eksploatowanie filtra paliwa. Filtr musi być wymieniany zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu, ale można również skrócić interwał wymiany. Zbyt długie eksploatowanie filtra paliwa będzie prowadzić do zapchania samego filtra i stawiania coraz to większego oporu przepływającemu paliwu. Przez to może również dojść do zmniejszenia zdolności filtracyjnych. Dzieje się tak na skutek pracy pompy wysokiego ciśnienia pod większym obciążeniem, co prowadzi do szybszego zużycia i powstawania opiłek metalu.
  • Pompa wysokiego ciśnienia może posiadać wady konstrukcyjne, przez co prowadzi to do znacznie szybszego zużycia jej elementów i powstawania owych opiłków metalu.

Objawy uszkodzenia pompy wysokiego ciśnienia

Uszkodzenie pompy wysokiego ciśnienia może charakteryzować się przede wszystkim szarpaniem silnika, spadkiem mocy, nierówną pracą silnika, utrudnionym rozruchem czy zwiększonym dymieniem z rury wydechowej. Eliminacja problemu może być bardzo kosztowna - jeżeli uszkodzeniu ulegnie sama pompa, może ona kosztować nawet kilka tysięcy złotych, najlepszym wyjściem może być wówczas regeneracja, która może kosztować nawet 1/3 ceny nowej części.

W przypadku uszkodzenia wtryskiwaczy koszt będzie zależny od ilości uszkodzonych wtryskiwaczy Common Rail. Pojedynczy wtryskiwacz może kosztować od około tysiąca złotych do nawet trzech tysięcy. Oprócz wtrysków uszkodzeniu może ulec listwa wtryskowa Common Rail, której koszt będzie oscylował w okolicy tysiąca złotych. Oprócz tego może dojść do wymiany pompy niskiego ciśnienia - maksymalnie do tysiąca złotych, ale również będzie wymagane przeczyszczenie układu paliwowego z opiłków metalu.

Dołącz do dyskusji