..
Produkty
  • Nie znaleziono produktów
Pokaż wszystkie produkty

Klocki hamulcowe Które będą dobre do naszego samochodu?

Bezpieczna jazda samochodem zależy m.in. od sprawnego układu hamulcowego. Utrzymanie go w sprawności to bardzo ważna kwestia. Jednym z istotnych elementów w układzie hamulcowym są klocki hamulcowe.  To od nich zależy czy nasz pojazd się zatrzyma. Czym należy kierować się przy wyborze klocków hamulcowych, aby zapewnić poprawne działanie całego układu? 

Istotnym czynnikiem poprawnego działania układu hamulcowego jest sprawność wszystkich jego elementów.  Należy zadbać o wymianę jego niesprawnych części na czas. Klocki hamulcowe zaleca się wymieniać co 30 tys. km, niekiedy co 70 tys. km przebiegu.  Zależy to od czynników które wpływają na ich zużycie. Duży wpływ na ich żywotność ma sposób użytkowania ich podczas jazdy i  współdziałanie okładzin klocka z tarczą hamulcową. Pamiętajmy, że prawidłowy montaż i jakość klocków, a także tarczy hamulcowej będzie decydować o ich sprawnym i długim działaniu.  

Cena, a jakość.
Sklepy motoryzacyjne oferują tak duży wybór klocków hamulcowych pod względem różnorodności ich jakości i cen, że ciężko jest się zdecydować na wybranie tego najlepszego egzemplarza. Różnica w cenie może sięgać nawet kilkuset złotych. Dostępne są klocki oryginalne i tzw. zamienniki, a opinie o ich sprawności są często rozbieżne. W sklepach możemy nabyć produkt w przystępnej cenie i dobrej jakości, niestety w sprzedaży znajdują się też produkty wątpliwej jakości. Wybierając klocki hamulcowe powinniśmy, przede wszystkim kierować się rodzajem użytego w ich produkcji materiału. 

Rodzaje klocków hamulcowych:

Klocki metaliczne - do ich produkcji używa się głównie metali, stanowią ich 65% składu. Klocki te są bardzo wytrzymałe i twarde, co wydłuża ich czas eksploatacji. Ich zaletą jest odporość na wysokie temperatury, wysoki współczynnik tarcia i dobre przewodnictwo ciepła. Dobrze sprawdzą się w samochodach o dużej masie. Ich wadą jest generowanie dużego hałasu podczas hamowania, mogą też wpływać na szybsze zużywanie tarczy hamulcowej. 

Klocki organiczne - powstają z żywic węglowych i zalicza się je do kategorii tzw. “klocków miękkich”. Niestety materiał wykorzystywany do ich produkcji sprawia, że stosunkowo szybko się zużywają, jednak nie niszczą tarcz hamulcowych. Klocki organiczne są najczęściej montowane w samochodach osobowych, ze względu na ich przystępną cenę.

Klocki ceramiczne -  produkowane z włókien ceramicznych wypełnionych żywicą, posiadają domieszkę krzemu, węgla i niewielką ilość metali. To obecnie najbardziej zaawansowane technologicznie klocki hamulcowe. Mają bardzo dużą żywotność i znikomy wpływ na zużycie tarczy hamulcowej, co przekłada się na ich wysoką cenę. Są odporne na wysoką temperaturę i nie generują hałasu podczas hamowania. Klocki ceramiczne gwarantują wysokie właściwości hamowania bez względu na warunki drogowe. Wykorzystuje się je przede wszystkim w samochodach sportowych, ale również właściciele samochodów osobowych, coraz częściej wybierają właśnie te klocki.  

Pamiętaj, aby przy wyborze klocków hamulcowych zwrócić uwagę czy posiadają homologację zgodną z regulaminem ECE R90.


Inne artykuły

  • Ponad 10 lat na rynku ecommerce
  • Wysyłka z kilku magazynów do późnych godzin
  • Własny magazyn w centrum Krakowa
  • Ponad milion dostępnych części
  • Łatwe zwroty i wymiany

..
Pytanie o przedmiot