Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Odczuwasz zapach spalin wydobywający się z nawiewu? Co to może oznaczać?

29 Jan 2020, Porady
W trakcie użytkowania samochodu zdarzy się, że z samochodu poprzedzającego wydobywają się nieprzyjemne zapachy, które później wpadają do wnętrza. Ale czy na pewno tylko wtedy może się dostać zapach spalin przez nawiewy do wnętrza? Otóż nie tylko. Najczęściej jest to spowodowane usterką w Naszym samochodzie, który należy zlokalizować i wyeliminować. Czym może się charakteryzować niesprawny układ recyrkulacji spalin w samochodzie i czy mamy się czego obawiać?

Nieszczelny układ wydechowy

Jedną z najczęstszych przyczyn wyczuwania zapachu spalin we wnętrzu może być nieszczelność układu wydechowego w pobliżu komory silnika. Powietrze zasysane z okolic podszybia bądź przez atrapę chłodnicy dostaje się do wnętrza i w niektórych przypadkach może się mieszać z tym w komorze silnika. Zauważalne jest to szczególnie podczas postoju, gdy pęd powietrza nie przechodzi przez samochód i nie wydmuchuje spalin z komory silnikowej.
Może to być spowodowane nieszczelnością kolektora wydechowego lub w miejscu innych łączeń z nim jak np. przy katalizatorze czy tłumiku środkowym. Uwagę mogą zwrócić również pęknięcia spawów czy dziury w układzie wydechowym. Winowajcą może się okazać elastyczny łącznik wydechu, nazywany również plecionką. Element znajdujący się tuż za katalizatorem podatny jest na wygięcia, a swoją budową ma neutralizować naprężenia układu wydechowego. Ze względu na panujące warunki atmosferyczne plecionka nie jest odporna na korozję, przez co może ona rdzewieć, konsekwentnie prowadząc do pęknięcia.
Nieszczelności układu wydechowego są przede wszystkim odczuwalne, często można usłyszeć metaliczny warkot przez co identyfikacja usterki jest w miarę prosta. Jeżeli jednak usłyszymy niepokojące odgłosy z przedniej części samochodu, nie należy ich ignorować. Takie dźwięki mogą nie tylko oznaczać usterkę układu wydechowego, ale również i inne, bardziej kosztowne - należy się udać czym prędzej do sprawdzonego warsztatu w celu wyeliminowania usterki.

Układ recyrkulacji spalin EGR

Jeżeli posiadamy samochód z zaworem EGR, może on ulec zatarciu przez co będzie powodował wydobywanie się spalin przez nawiewy. W mocno wyeksploatowanych samochodach, szczególnie w silnikach wysokoprężnych typu diesel w zaworze EGR odkłada się nagar, który z czasem może doprowadzić do zatarcia układu.

A może pęknięta uszczelka pod głowicą?

Jeżeli zapach spalin pojawia się wnętrzu w momencie włączenia ogrzewania, istnieje prawdopodobieństwo, że źródłem jest nagrzewnica, co za tym idzie - wskazuje to na obecność spalin w układzie chłodzenia. Winowajca może się okazać kosztowny w skutkach, pęknięta lub wydmuchana uszczelka pod głowicą najczęściej powoduje przedostawanie się spalin do układu chłodzenia. Spaliny z komory silnika dostają się do kanałów wodnych, a sam płyn chłodniczy do komory spalania. Prowadzi to do ubytku płynu ze zbiornika wyrównawczego oraz nadmiernego dymienia z układu wydechowego na biało. Bardzo podobne objawy prezentuje sobą pęknięta uszczelka pod głowicą.

Co należy zrobić, gdy poczujemy spaliny z nawiewu?

Nieprzyjemny zapach może się wydobywać z nawiewów już chwilę po odpaleniu silnika. Jeżeli odczuwamy zapach spalin w trakcie jazdy, czy podczas postoju - należy zadbać o przewietrzenie kabiny. Podkręcenie wentylacji wewnętrznej nic Nam nie da, warto otworzyć tylne szyby czy szyberdach jeżeli posiadamy.

Co by się jednak nie działo, w przypadku wykrycia usterki takiej jak wydobywający się zapach spalin z nawiewu - musimy skorzystać z usług warsztatu samochodowego. Każda usterka jest możliwa do naprawienia - koszt usługi jest zależny od wielkości usterki. Wydaje Nam się, że mimo wszystko warto powierzyć samochód mechanikowi by wyeliminował trwale usterkę, niż ryzykować własnym zdrowiem w wyniku wdychania spalin samochodowych.

Dołącz do dyskusji