Przepływomierz - jakie objawy może dawać?

07 Feb 2020, Porady

Przepływomierz służy do pomiaru ilości powietrza przedostającej się do silnika. Jest on niezbędny, do ustalenia mieszanki powietrzno-paliwowej w silniku. Oprócz szeregu korzyści, lecz w przypadku uszkodzenia może objawiać się na różne sposoby. Czym dokładnie jest przepływomierz i czym mogą się charakteryzować objawy uszkodzenia przepływomierza?

Jak działa przepływomierz i jakie są jego rodzaje

Przepływomierz znajduje się najczęściej tuż za filtrem powietrza w przewodzie doprowadzającym powietrze wprost do silnika. Służy on do pomiaru powietrza wlatującego wprost do silnika. Cykl pomiarowy jest niezbędny do ustalenia odpowiedniej mieszanki powietrzno-paliwowej w silniku. W przypadku silników benzynowych należy spełnić warunki całkowitego dopalenia paliwa. Troszkę inaczej wygląda to w przypadku silników wysokoprężnych typu diesel, tam ich głównym celem jest ograniczenie emisji spalin oraz zredukowanie zużycia paliwa.

Polecamy

W samochodach wykorzystuje się kilka rodzajów przepływomierzy, m.in.:

Utrata mocy silnika

Odczuwalny spadek mocy silnika jest jednym z prostszych w diagnozie. Może się na desce rozdzielczej pojawić odpowiednia ikonka sygnalizująca o problemach w samochodzie - check engine. Możliwe jest sprawdzenie oraz usunięcie błędu przez interfejs diagnostyczny oraz gniazdo OBD2. Utrata mocy jest spowodowana nieodpowiednią mieszanką powietrzno-paliwową - może być ona zbyt uboga, ale również i zbyt bogata. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia przepływomierza, silnik przejdzie w tryb awaryjny i niemożliwe będzie rozwinięcie wyższych obrotów.

Gaśnięcie silnika przy wysprzęglaniu

Niebezpiecznym zjawiskiem może być gaśnięcie silnika, który po wyłączeniu znacznie osłabia działanie wspomagania kierownicy oraz układu hamulcowego. Silnik może się również wyłączyć podczas wysprzęglania, wówczas obroty mogą spaść a silnik się przydusić. Podobne objawy może dawać silnik krokowy, więc jeżeli to nie wina przepływomierza, należy to również sprawdzić.


Polecamy

Wibracje na biegu jałowym

Może dochodzić do falowania obrotów na biegu jałowym. Przy niskich obrotach silnikowi będą towarzyszyć odczuwalne wibracje. Falowanie wynika z utrzymania konkretnych obrotów przez sterownik silnika, przeszkodą jednak jest nieprecyzyjny pomiar ilości powietrza. W przypadku pogłębienia problemu, może dochodzić do gaśnięcia jednostki napędowej.

Szarpanie przy przyspieszaniu

Jeden z gorszych do diagnozy, gdyż za ten mogą być odpowiedzialne np. uszkodzone wtryskiwacze, zawór EGR, sonda lambda, zużyte świece zapłonowe czy przewody. Uszkodzony przepływomierz również może to powodować. Błędny pomiar masy powietrza skłania silnik do dobrania nieodpowiedniej mieszanki powietrzno-paliwowej, co będzie się objawiać m.in. szarpaniem. Objaw ten występuje najczęściej podczas gwałtownego przyspieszania, ale może się objawiać również przy spokojnej jeździe.

Zwiększone zużycie paliwa

Najgorszy do zdiagnozowania objaw, gdyż w starszych egzemplarzach będziemy w stanie to zauważyć tylko poprzez obliczanie średniego spalania. Egzemplarze nie posiadające komputera pokładowego nie będą wyświetlać dokładniejszych wskazań, przez co będzie problem w diagnozie. Jeżeli będziemy zostawiać większe ilości pieniędzy na stacjach benzynowych - należy zainteresować się problemem.

Jak chronić przepływomierz przed uszkodzeniem?

Najczęstszym problemem jest zaniedbana wymiana filtra powietrza, który po pewnym okresie zaczyna przepuszczać zanieczyszczenia dalej w głąb silnika. Osadzają się one na płytce przepływomierza, przez co niemożliwe jest precyzyjne określenie ilości powietrza, a w konsekwencji - mieszanki. Sportowe wkładki oraz filtry stożkowe również mogą powodować problem, należy je regularnie czyścić.

Innym problemem może być instalacja gazowa. Tania, niskiej jakości instalacja, najczęściej źle wyregulowana. Zimą nie pomoże Nam użycie samostartu, samo czyszczenie przepływomierza jest możliwe, lecz nie zawsze może przynieść zadowalający efekt.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.