Wcześniejszy poradnik był skupiony na rozszyfrowaniu oznaczeń stosowanych w innej niemieckiej marce, jaką był Mercedes-Benz. Tym razem postaramy się opisać stosowane oznaczenia producenta z Monachium. Co to jest F80, E67, xDrive? Wyjaśnimy to w dzisiejszym poradniku.
Na sam początek powinniśmy zacząć od nazwy marki, jaką jest BMW. Czemu akurat tak? Bo nie każdy poprawnie potrafi to wymówić. Zdarzy się, że ktoś rozwinie skrót jako "Bawarisch Motor Werke" bądź "Bawarisch Motor Wagen". Ani jedno, ani drugie nie jest poprawne. Skrót BMW oznacza dokładnie "Bayerische Motoren Werke" co oznacza nic innego jak "Bawarskie zakłady silnikowe". Swój początek marka zaczynała nie od produkcji samochodów i motocykli jak jest dzisiaj kojarzona, a od produkcji silników stosowanych w lotnictwie. Współczesne logo przedstawia krąg kręcącego się śmigła samolotu stylizowanego w barwach Bawarii.
Oznaczenia jakie dziś znamy stosowane są prawdopodobnie od 1972, kiedy to pojawił się pierwszy samochód serii 5. Koncepcja jest utrzymywana do dnia dzisiejszego z kilkoma pewnymi zmianami. Zmiana przede wszystkim uwzględnia numerację serii, gdyż numery nieparzyste oznaczają dziś głównie hatchbacki, sedany, kombi, crossovery czy SUV'y. Numeracja parzysta natomiast oznacza już modele nawiązujące nadwoziem do sylwetki sportowej - Coupe czy kabriolet.
Seria 1 - Samochód segmentu "C" klasy kompaktowej produkowany do 2019 roku z napędem na tylną oś. Od 2019 roku model zmienił swój charakter na model przednio-napędowy.
Seria 2
Samochód segmentu "C" klasy kompaktowej z nadwoziami typu coupe oraz kabriolet.
Samochód segmentu "C" typu Minivan z napędem umiejscowionym na przedniej osi.
Seria 3 - Samochód segmentu "D" klasy średniej występujące obecnie w dwóch rodzajach nadwozia - sedan oraz kombi.
Seria 4 - Samochód segmentu "D" klasy średniej z nadwoziami typu coupe oraz kabriolet.
Seria 5 - Samochód segmentu "E" klasy wyższej z nadwoziami typu sedan oraz kombi.
Seria 6 - Samochód segmentu "E" klasy wyższej dawniej występującymi w nadwoziach typu coupe, kabriolet oraz gran coupe.
Seria 7 - Samochód segmentu "F" klasy luksusowej występujący jako sedan z dwoma rozstawami osi, wersji hybrydowej oraz wersji opancerzonej (Rządowej).
Seria 8 - Samochód segmentu "E" klasy wyższej występujący w nadwoziach typu coupe, kabriolet oraz gran coupe, obecnie spadkobierca dawnej serii 6.
Jak już znamy jak BMW nazywa swoje modele, teraz będziemy musieli zgłębić oznaczenia pojawiające się przed numerem serii. Owe oznaczenia mogą oznaczać typ nadwozia, wersje usportowione czy warianty hybrydowe i elektryczne.
Litera Z - Oznaczenie zarezerwowane dla samochodów typu roadster: Z1, Z3, Z4, Z8
Literka X - Oznaczenie zarezerwowane dla SUV'ów oraz crossoverów: X1, X2, X3, X4, X5, X6, X7
Literka M - Oznaczenie zarezerwowane dla modeli seryjnie zmodyfikowanymi przez dział BMW M GmbH: M2, M3, M4, M5, M6, M8, X3 M, X4 M, X5 M, X6 M.
Literka i - Oznaczenie zarezerwowane póki co dla dwóch modeli: hybrydowego i8 oraz w pełni elektrycznego i3. Docelowo literka ma oznaczać samochody napędzane tylko energią elektryczną.
Kolejnymi oznaczeniami będą nazewnictwa typów nadwozii. Obecnie BMW stosuje sześć nazw w swoich modelach:
Touring - Nazwa oznaczająca samochód w nadwoziu typo kombi.
Gran Turismo - Nazwa łącząca w sobie cechy sedana, liftbacka oraz crossovera.
Gran Coupe - Nazwa oznaczająca samochód typu sedan z opadającą linią dachu za słupkiem B.
Active Tourer - Nazwa oznaczająca kompaktową mniejszą wersję minivana serii 2 Active Tourer.
Gran Tourer - Nazwa oznaczająca większą wersje minivana serii 2.
Literka L - Oznaczająca samochód o przedłużonym rozstawie osi tzw.: "Langversion".
Oprócz wyżej wymienionych oznaczeń na tylnej klapie bagażnika mogą się znaleźć dodatkowe majace na celu ułatwić nam (Mamy taką nadzieję) użytkownikom rozpoznanie samochodu. Obecnie część oznaczeń jest stosowana umownie i oznacza jedynie wariant mocy w danym samochodzie, ale oczywiście nie wszystkie:
"Ci" - Oznacza "Coupe incjection" bądź "Cabriolet incjection". Stosowane przy samochodach starszych generacjach coupe oraz kabrioletów z silnikiem benzynowym.
"Cd" - Oznacza "Coupe diesel" bądź "Cabriolet diesel". Stosowane przy samochodach starszych generacjach coupe oraz kabrioletów z silnikiem wysokoprężnym diesel'a.
Literka "i" - Oznaczająca "Incjection" czyli wtrysk benzyny.
Literka "d" - Oznaczająca "Diesel" czyli zastosowany w danym samochodzie silnik wysokoprężny diesel'a.
"xi" - Literki dawniej stosowane oznaczające samochód z silnikiem benzynowym z napędem na cztery koła.
"xd" - Literki oznaczające samochód z silnikiem wysokoprężnym diesel'a z napędem na cztery koła (Obecnie oznaczenia "xi" oraz "xd" zostały zastąpione jednym tj.: "xdrive").
"ti" - Stosowane dawniej oznaczenie dla samochodów typu Compact z silnikiem benzynowym.
"td" - Stosowane dawniej oznaczenie dla samochodów typu Compact z silnikiem wysokoprężnym diesel'a.
Literka "e" - Oznaczenie stosowane przy określeniu samochodów hybrydowych typu plug-in.
"xDrive" - Oznaczenie obecnie stosowane do określenia samochodu z napędem na cztery koła.
"CS" - Oznaczające "Coupe Sport".
"CSL" - Oznaczające "Coupe Sport Leichtbau" czyli "Lekkie sportowe coupe". Zastosowane przy modelu E46, charakteryzująca się maksymalnym odchudzeniem samochodu na rzecz osiągów przy zachowaniu homologacji drogowej.
"GTS" - Stosowane przy modelu serii 4 podkreślająca przeznaczenie torowe, z tego powodu można tu znaleźć dodatkowe ospoilerowanie czy klatkę bezpieczeństwa zachowując przy tym homologację drogową.
Przedostatnim typem oznaczeń są oznaczenia silników. Zakłady silnikowe z Bawarii nie raz pokazywały na co je stać i wiele silników już za swojej produkcji stały się kultowe. Na początku każdego oznaczenia silnika znajdują się trzy rodzaje literek: M i N dotyczące standardowych silników w samochodach osobowych oraz S przeznaczone dla wersji specjalnych (M3, M5). Później stosowane są dwie cyfry oznaczające liczbę cylindrów w danym samochodzie:
Liczby od 40 do 47 - Silniki czterocylindrowe
Liczby od 50 do 59 - Silniki sześciocylindrowe
Liczby od 60 do 69 - Silniki ośmiocylindrowe
Liczby od 70 - Silniki dwunastocylindrowe
Z tej reguły wyłamują się takie silniki jak 10-cylindrowa jednostka S85 (Stosowana w M5 generacji E60, E61 oraz M6 generacji E63 oraz E64) i 4-cylindrowe silniki N13, N20 i N26. Po określeniu liczby cylindrów znajduje się literka oznaczająca typ zasilania ("B" dla benzyny, "D" dla diesel'a), pojemność skokową silnika (20 to 2 litry, 30 to 3 litry itp.) i kod oznaczenia konstrukcji mogący mówić o przeprowadzonych zmianach fabrycznych (przykład: TU - Technische uberarbeitung oznaczające wersję poprawioną).
Ostatnim rodzajem oznaczeń są to tzw.: oznaczenia kodowe. Numeracja stosowana wewnętrznie i nie stosowane w oficjalnych nazwach modeli. Mimo wszystko bezproblemowo zostały rozpowszechnione przez użytkowników marki. Pierwsze oznaczenia zaczynały się na literę E. W 2008 roku wraz z premierą piątek generacji serii 7 zostały zmienione oznaczenia na literkę F, by finalnie na obecną chwilę przy premierze szóstej generacji zmienić oznaczenie na literkę G.
Seria 1:
E81 Wersja trzy-drzwiowa, E87 Wersja pięcio-drzwiowa - lata produkcji 2004 - 2011
E82 Coupe, E88 Kabriolet - lata produkcji 2007 - 2013
F20 Wersja pięcio-drzwiowa, F21 Wersja trzy-drzwiowa - lata produkcji 2011 - 2019
Jak widać współczesna oferta producenta z Monachium jest naprawdę imponująca. Oczywiście, to nie koniec ekspansji BMW na rynku, gdyż w 2016 roku zostało zepchnięte na drugą pozycję pod względem ilości sprzedanych modeli w segmencie premium. Bawarczycy mają zatem co nadrabiać.