Kilka lat wcześniej, gdy w aucie filtr cząstek stałych zatkał się pyłem, były tylko dwa rozwiązania. Filtr DPF można było wymienić, co wiązało się z dużymi kosztami, albo nielegalnie usunąć. W obecnym momencie filtry można też czyścić, już nie musimy ich usuwać i tym samym narażać się na problemy techniczne z autem. Filtry DPF można poddać regeneracji w tzw. pralkach do DPF-ów. Odnowienie filtra w taki sposób polega na usuwaniu zanieczyszczeń, które nie uległy zniszczeniu pod wpływem działania wysokiej temperatury.
Na początku lat dwudziestych na europejskich drogach pojawiły się pierwsze samochody wyposażone w filtry DPF. W produkcji wyróżniamy dwa typy filtrów cząstek stałych: ”mokre“ i suche. Te pierwsze w użytkowaniu wymagają wykorzystywania specjalnego płynu. Producenci pojazdów stosujący w swojej produkcji “mokre” filtry DPF poinformowały swoich klientów, że są to podzespoły eksploatacyjne, czyli po jakimś czasie użytkowania mogą wymagać wymiany. Filtry tzw. suche miały być częścią niewymienialną i starczyć na cały okres użytkowania samochodu. Większość producentów pojazdów zdecydowała się na użycie właśnie tych flirtów w swojej produkcji. Jednak bardzo szybko okazało się, że filtry się zapychają. W przypadku sprzyjających warunków eksploatacji auta filtry DPF wystarczają na na ok. 200 tys. km., w skrajnych wypadkach uległy zapchaniu już po kilkudziesięciu tys. km.
Działanie sprawnego filtra cząstek stałych polega na samoistnym regenerowaniu się. W układzie wydechowym pojazdu znajduje się czujnik monitorujący jego drożność. Jeśli kanaliki filtra będą w dużym stopniu zatkane to, ciśnienie przed filtrem zacznie wzrastać ponad określony poziom. W takim wypadku sterownik silnika reguluje nastawy pracy jednostki aby temperatura w filtrze znacznie wzrosła, co ma doprowadzić do wypalenia zgromadzonego pyłu. Niestety metoda ta nie okazała się skuteczna, ma ona pewne ograniczenia. Automatyczna regeneracja filtra wymaga czasu i pracy silnika pod odpowiednim obciążeniem. Działa to dobrze podczas szybkiej i jednostajnej jazdy, np. po autostradzie. Jednak podczas jazdy po mieście i przez częste poruszanie się w korkach procesu oczyszczania DPF-u nie da się ukończyć. Filtr zatyka się coraz bardziej, a nadmiar paliwa który brał udział w rozpoczętym procesie regeneracji filtra cząstek stałych dostaje się do oleju silnikowego, co za tym idzie elementy silnika są coraz gorzej smarowane oraz pracują pod większym obciążeniem niż jest to przewidziane. O takiej sytuacji informują nas systemy alarmowe pojazdu, zapala się kontrolka “check engine” lub kontrolka awarii filtra, silnik wchodzi w tryb awaryjny, a osiągi naszego pojazdu są ograniczone.
Automatyczne regenerowanie się filtra DPF to czysta chemia. Jest to reakcja podczas której sadza pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, ok 550 stopni Celsjusza zmienia się w wodę i dwutlenek węgla. Sadza jest główną substancją wypalaną przez silnik Diesla, niestety dostają się tam też inne substancje np: produkty powstałe w procesie spalania oleju silnikowego. Popioły które powstały w tej reakcji wymagają większej temperatury do zniszczenia, a więc pozostają w filtrze na zawsze. Stąd powstała potrzeba dodatkowego czyszczenia filtrów cząstek stałych.
Dostępne metody czyszczenia DPF-ów:
- wypalanie serwisowe - procedura jest zbliżona do automatycznej regeneracji w czasie jazdy
- samodzielne czyszczenie przy pomocy odpowiednich preparatów
- czyszczenie serwisowe przy pomocy urządzeń
Skuteczne czyszczenie DPF-a następuje w warunkach warsztatowych za pomocą przeznaczonych do tego celu urządzeń i środków. Profesjonalne punkty regeneracji filtrów cząstek stałych po oczyszczeniu DPF-u przywracają jego przepustowość niemal do parametrów filtra fabrycznie nowego.