..
Produkty
  • Nie znaleziono produktów
Pokaż wszystkie produkty

Przegrzany silnik samochodu, co robić?


Stoisz w ogromnym korku, a temperatura powietrza zdaje się przekraczać wszystkie skale, do tego nie możesz powiedzieć, że twoje auto jest sprawne. W tych okolicznościach jest bardzo prawdopodobne że silnik samochodu zacznie się przegrzewać. 

Wyobraź sobie, że stoisz w korku na autostradzie w drodze na twoje wymarzone wakacje. Klimatyzacja w aucie jest rozkręcona najbardziej jak się da, w końcu trzeba schłodzić czteroosobową rodzinę. Auto wypakowane jest bagażami po sam dach, do tego dodatkowo obciąża go bagażnik dachowy. Pojazd, który jest mocno obciążony i wadliwy nie trudno zagrzać. W pełni sprawny samochód powinien bez problemu dojechać do celu, nawet w tak trudnych warunkach.  

Jednak gdy spotka nas przykra niespodzianka i strzałka temperatury wejdzie na czerwone pole, co oznacza, że silnik się przegrzewa, trzeba szybko reagować. Należy opanować sytuację zanim dojdzie do poważnych uszkodzeń silnika, które mogą unieruchomić pojazd. Powinno się powstrzymać wzrost temperatury, nie może dojść do zagotowania płynu chłodniczego, co za tym idzie nagłego wzrostu ciśnienia w układzie.  Aby zapobiec dużej awarii należy:
  • wyłączyć klimatyzację, chodź podczas dużych upałów wydaje się to  głupi pomysł to jednak jest ona dodatkowym obciążeniem dla silnika. Włączony układ chłodzenia naszego wnętrza sprawia, że silnik grzeje się jeszcze bardziej. 
  • włączyć ogrzewanie i nawiew, jeszcze głupszy pomysł niż wyłączenie klimatyzacji? NIE. Taki zabieg pozwala na przedostanie się ciepła z silnika do kabiny, może to powstrzymać dalszy wzrost temperatury. Oczywiście w takich warunkach nie da się dalej podróżować, ale pozwoli na dojechanie do  najbliższej stacji benzynowej  lub miejsca, w którym można się bezpiecznie zatrzymać.

Jeśli zauważysz, że spod maski zaczyna wydostawać się para, samochód należy jak najszybciej bezpiecznie zatrzymać i wyłączyć silnik. W sytuacji gdy wysoka temperatura gwałtownie spadła do poziomu minimalnego, należy niezwłocznie się zatrzymać i podjąć działania w celu ochłodzenia silnika. Prawdopodobnie z układu chłodniczego wyciekł cały płyn, a to w wyniku dalszej pracy silnika może doprowadzić do jego zatarcia. Dla własnego bezpieczeństwa należy: 
  • zatrzymać się, wyłączyć silnik  i otworzyć maskę, jednak do tej czynności trzeba podejść ostrożnie. Jeśli spod maski wydobywa się para można dotkliwie się poparzyć.  W takim wypadku lepiej odczekać kilka do kilkunastu minut i dopiero uchylić maskę pojazdu.  
  • sprawdzić poziom płynów i gdzie są ewentualne wycieki, najlepiej zanim przystąpi się do działania poczekać, aż silnik całkowicie ostygnie. Ustalenie ewentualnych wycieków i sprawności układów silnika jest bardzo ważne, od tego zależy czy będzie można dalej podróżować, czy konieczne jest wezwanie pomocy drogowej.
  • uzupełnić płyny, jeśli mamy pewność, że wszystkie  układy są szczelne, ale brakuje w nich płynów, powinno się je uzupełnić.  Pamiętajmy jednak, aby to zrobić silnik musi być całkowicie ostygnięty.

Kiedy silnik naszego samochodu zaczyna się przegrzewać, można awaryjnie działać, aby zapobiec dalszym uszkodzeniom. Jednak najlepiej nie dopuścić do takiej sytuacji i ocenić przed wyjazdem w dalszą podróż, sprawność naszego samochodu. 



Inne artykuły

  • Ponad 10 lat na rynku ecommerce
  • Wysyłka z kilku magazynów do późnych godzin
  • Własny magazyn w centrum Krakowa
  • Ponad milion dostępnych części
  • Łatwe zwroty i wymiany

..
Pytanie o przedmiot