Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Czy trzymasz często dłoń na lewarku zmiany biegów? Licz się z niepotrzebnymi kosztami

05 Feb 2020, Porady
Bardzo często spotykanym nawykiem jest trzymanie ręki na lewarku zmiany biegów. A czy wiecie, że ten nawyk może prowadzić do uszkodzeń elementów skrzyni biegów? Co może Nam jeszcze grozić, gdy będziemy trzymać rękę na drążku zmiany biegów?
Nawyk bardzo często spotykany w zatorach drogowych, gdzie niestety często trzeba się namachać przy zmianie biegów i taki ruch może Nam to ułatwić. Często w trakcie dłuższej jazdy po ruchach szybkiego ruchu kierowcy trzymają dłoń na drążku zmiany biegów - wówczas służy to do oparcia dłoni. Niestety taki ruch jest dla skrzyni biegów zgubny i w dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzeń elementów ruchomych skrzyni biegów.

Dzieje się tak na skutek większego obciążenia elementów przekładni. Dłoń oparta o drążek zmiany biegów z dużo większą siłą obciąża podzespoły w skrzyni, co prowadzi do obniżenia żywotności całej skrzyni biegów.

Trzymanie ręki na drążku zmiany biegów - konsekwencje

Kierowcy, który trzyma dłoń na lewarku skrzyni biegów mogą grozić dwa, brzemienne w skutkach zagrożenia. Pierwszym z nich jest pozbawienie się możliwości szybkiej reakcji w momencie zagrożenia. Trzymając tylko jedną rękę na kierownicy praktycznie pozbawiamy się możliwości szybkiego skrętu kierownicą i ominięcia przeszkody. Kierowca trzymający obydwie dłonie na kierownicy będzie miał dużo większe szanse na ominięcie przeszkody. By tego uniknąć, obydwie ręce powinny zawsze się znajdować na kierownicy, a jedną dłoń powinniśmy odrywać tylko w przypadku chwycenia lewarka by zmienić bieg.
Drugą konsekwencją będzie szybsze zużywanie się elementów manualnej skrzyni biegów prowadząc do skrócenia jej żywotności. Długotrwałe opieranie ręki o lewarek generuje większy nacisk oddziałujący w dół na skrzynię, po za mimowolne machanie na boki lewarkiem również prowadzi do szybszego zużycia podzespołów skrzyni. Jeżeli tak będziemy robić, w pewnym momencie zaczniemy odczuwać przy zmianie biegów charakterystyczny zgrzyt, tak jakbyśmy chcieli zmienić bieg bez sprzęgła.

Skrócenie żywotności skrzyni biegów

Synchronizatory z kolei w przypadku zużycia będą wywoływać zgrzytanie skrzyni biegów podczas próby zmiany przełożenia, bez względu na temperaturę oleju przekładniowego czy wypadanie biegu w trakcie jazdy. Widełki zmiany biegów również będą cierpieć, gdyż podczas jazdy będą się wycierały poprzez kontakt z piastą, powodując późniejsze problemy z precyzyjnym wrzuceniem kolejnego biegu.

Nie warto zawsze trzymać dłoń na lewarku zmiany biegów

Częste opieranie dłoni na drążku zmiany biegów będzie prowadziło do niepotrzebnych wydatków, czasami poważnymi i kosztownymi. Synchronizatory skrzyni biegów mogą kosztować od kilkuset złotych w górę, zależnie od modelu. Jeżeli chcemy jeździć bezawaryjnie i nie narażać się na dodatkowe koszta - starajmy się tego nie robić. Jeżeli pojawią się pierwsze symptomy zużycia elementów wybieraka skrzyni biegów bądź synchronizatorów, nie warto czekać na naprawę - to może jedynie podnieść już i tak niepotrzebne koszta.

Dołącz do dyskusji