Czy trzymasz często dłoń na lewarku zmiany biegów? Licz się z niepotrzebnymi kosztami

05 Feb 2020, Porady

Bardzo często spotykanym nawykiem jest trzymanie ręki na lewarku zmiany biegów. A czy wiecie, że ten nawyk może prowadzić do uszkodzeń elementów skrzyni biegów? Co może Nam jeszcze grozić, gdy będziemy trzymać rękę na drążku zmiany biegów?

Nawyk bardzo często spotykany w zatorach drogowych, gdzie niestety często trzeba się namachać przy zmianie biegów i taki ruch może Nam to ułatwić. Często w trakcie dłuższej jazdy po ruchach szybkiego ruchu kierowcy trzymają dłoń na drążku zmiany biegów - wówczas służy to do oparcia dłoni. Niestety taki ruch jest dla skrzyni biegów zgubny i w dłuższej perspektywie prowadzi do uszkodzeń elementów ruchomych skrzyni biegów.

Dzieje się tak na skutek większego obciążenia elementów przekładni. Dłoń oparta o drążek zmiany biegów z dużo większą siłą obciąża podzespoły w skrzyni, co prowadzi do obniżenia żywotności całej skrzyni biegów.

Trzymanie ręki na drążku zmiany biegów - konsekwencje

Kierowcy, który trzyma dłoń na lewarku skrzyni biegów mogą grozić dwa, brzemienne w skutkach zagrożenia. Pierwszym z nich jest pozbawienie się możliwości szybkiej reakcji w momencie zagrożenia. Trzymając tylko jedną rękę na kierownicy praktycznie pozbawiamy się możliwości szybkiego skrętu kierownicą i ominięcia przeszkody. Kierowca trzymający obydwie dłonie na kierownicy będzie miał dużo większe szanse na ominięcie przeszkody. By tego uniknąć, obydwie ręce powinny zawsze się znajdować na kierownicy, a jedną dłoń powinniśmy odrywać tylko w przypadku chwycenia lewarka by zmienić bieg.

Drugą konsekwencją będzie szybsze zużywanie się elementów manualnej skrzyni biegów prowadząc do skrócenia jej żywotności. Długotrwałe opieranie ręki o lewarek generuje większy nacisk oddziałujący w dół na skrzynię, po za mimowolne machanie na boki lewarkiem również prowadzi do szybszego zużycia podzespołów skrzyni. Jeżeli tak będziemy robić, w pewnym momencie zaczniemy odczuwać przy zmianie biegów charakterystyczny zgrzyt, tak jakbyśmy chcieli zmienić bieg bez sprzęgła.

Skrócenie żywotności skrzyni biegów

Podczas opierania dłoni na lewarku zmiany biegów narażone na szybsze zużycie jest wybierak oraz synchronizatory. Wybierak skrzyni biegów ma za zadanie przesuwać odpowiednie widełki zmieniając tym samym bieg na wyższy, lub niższy. Zużyty wybierak będzie się zacinał i uniemożliwiał wrzucenie biegu.

Polecamy

Synchronizatory z kolei w przypadku zużycia będą wywoływać zgrzytanie skrzyni biegów podczas próby zmiany przełożenia, bez względu na temperaturę oleju przekładniowego czy wypadanie biegu w trakcie jazdy. Widełki zmiany biegów również będą cierpieć, gdyż podczas jazdy będą się wycierały poprzez kontakt z piastą, powodując późniejsze problemy z precyzyjnym wrzuceniem kolejnego biegu.

Nie warto zawsze trzymać dłoń na lewarku zmiany biegów

Częste opieranie dłoni na drążku zmiany biegów będzie prowadziło do niepotrzebnych wydatków, czasami poważnymi i kosztownymi. Synchronizatory skrzyni biegów mogą kosztować od kilkuset złotych w górę, zależnie od modelu. Jeżeli chcemy jeździć bezawaryjnie i nie narażać się na dodatkowe koszta - starajmy się tego nie robić. Jeżeli pojawią się pierwsze symptomy zużycia elementów wybieraka skrzyni biegów bądź synchronizatorów, nie warto czekać na naprawę - to może jedynie podnieść już i tak niepotrzebne koszta.

Prozaicznym z innej strony może też być szybsze zużycie gałki zmiany biegów. Niby drobny element, ale bardzo często po tym elemencie można poznać również przebieg samochodu, gdyż nie każdy ten element wybiera. Produkty wysokiej jakości nie będą szybko poddawały się i zapewnią Nam dłuższą trwałość.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.