Rozporządzenie GVO - jak zachować gwarancję samochodu?

12 Feb 2020, Porady

Wraz z dołączeniem Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku wprowadzona została dyrektywa GVO mająca na celu klasyfikację części zamiennych do samochodów. Dzięki tej dyrektywie jesteśmy w stanie się dowiedzieć, czy część jest zamiennikiem, czy oryginalną częścią zamienną. Na jaką część warto postawić, jeżeli przydarzy się Wam usterka?

Rozporządzenie o Wyłączeniach Grupowych - czyli właśnie GVO, istnieje od 2002 roku. Z racji przystąpienia Naszego państwa do UE, dyrektywa zaczęła obowiązywać od roku 2004. Celem rozporządzenia było przede wszystkim zlikwidowanie monopolu producentów samochodów na naprawę gwarancyjną pojazdów i sprzedaży części zamiennych. Dzięki dyrektywie właściciele samochodów są w stanie dokonywać napraw w nieautoryzowanych zakładach i nie bać się utratą gwarancji - wszystko zależy od zastosowanych części zamiennych.

Polecamy

Niezależny warsztat samochodowy musi przestrzegać wytycznych producenta pojazdów, by dokonywać napraw bez utraty gwarancji. W przypadku części zamiennych dyrektywa wprowadziła podział o oznaczenia na podstawie których warsztat i właściciel samochodu mogą określić jakość części zamiennej i możliwość jej użycia dla zachowania gwarancji. Grupy występujące w rozporządzeniu GVO dzielą się na:

Jak nie stracić gwarancji?

By nie stracić gwarancji samochodu, należy stosować części należy stosować części zamienne oznaczone jako OEM bądź Q. Części przeznaczone do tzw. pierwszego montażu muszą posiadać te same właściwości, muszą być wykonane w tej samej technologii produkcji oraz z tych samych materiałów.

Części samochodowe Q zostały określone jako produkty tej samej jakości co części oryginalne, lecz o niższej cenie zakupu rzędu od 20 do 40 procent.

Części o porównywalnej jakości - czy aby na pewno?

Według rozporządzenia GVO części samochodowe o porównywalnej jakości co oryginalne części oznaczone są literką P, lecz trzeba mieć na uwadze, że nie zawsze tak może być. Produkty wykonane dla producentów samochodów mogą być wykonane z innych, trwalszych materiałów oraz stworzone według innej technologii. Rozporządzenie nie jest jednak rygorystycznym, przez co producenci części zamiennych mogą je określać z goła inaczej.

Literka P określa jedynie gwarancję jakości zaaprobowaną przez producenta części, literki PT oraz PC będą jednak oznaczały dobrowolne sprawdzenie części przez niezależny instytut motoryzacyjny - jak chociażby brytyjski Thatcham Research Institute będący członkiem Europejskiego Programu Oceny Nowych Samochodów (Euro NCAP), czy hiszpański Instituto de Investigacion Sobre Vehiculos Centro Zaragoza działający od 1987 roku.

Polecamy

Należy mieć również na uwadze dodatkowe literki mogące znaleźć się w oznaczeniu - PJ. Należy je klasyfikować niżej względem PC czy PT, gdyż określają gwarancję jakości zapewnioną przez dystrybutora części.

Części zamienne - co możemy stracić?

Rozporządzenie GVO uwzględnia również ogólne określenie części zamiennej jako literka Z. Oznaczenie informuje Nas skrótowo, że w przypadku zastosowania części o tym oznaczeniu do samochodu na gwarancji - stracimy ją. Pod tym określeniem znajdować mogą się produkty zarówno niskiej jakości, jak i wysokiej - dlatego tutaj należy postępować z doborem ostrożnie. Może się też zdarzyć, że produkt pod względem trwałości będzie znacznie lepszy względem dużo droższych zamienników, czy nawet oryginalnych części - należy z głową postępować przy doborze części.

Nie chcesz stracić gwarancji? Musisz odpowiednio postępować

Reasumując, by mieć pewność zachowania gwarancji samochodu - musimy swoje zapłacić. Gwarancja producenta samochodu określa jakie muszą być zastosowane części zamienne by ją utrzymać, i trzeba się tym sugerować. Jeżeli jednak chcielibyśmy troszkę obniżyć koszty, możemy wybrać się do profesjonalnego niezależnego serwisu, gdzie przy stosowaniu identycznych części zamiennych jak w oryginalnym samochodzie zredukujemy nieco koszty. Dalsza obniżka kosztów będzie oznaczać ryzyko utraty gwarancji, produkty nieznanej i nieokreślonej jakości mogą nie tylko przeszkodzić w jej utrzymaniu, ale również być czynnikiem odpowiadającym za dodatkowe usterki.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.