Bezpyłowe klocki hamulcowe - jak prawidłowo dobrać i czy warto stosować

13 Jan 2020, Porady

Klocki hamulcowe są podstawowym elementem zapewniającym każdemu użytkownikowi dróg bezpieczeństwo zapewniając jak najkrótszą drogę hamowania. Każde hamowania oprócz naturalnego zużycia klocka hamulcowego emituje tzw. pył hamulcowy. Jeżeli jednak irytują Ciebie ciągle brudne koła, może to pora zainwestować w bezpyłowe klocki hamulcowe?

Standardowe klocki hamulcowe

Standardowe klocki hamulcowe wykonane są z mieszanek różnych materiałów jak chociażby węgiel, grafit, czy miedź od którego stosowania w klockach powoli się odchodzi. Klocki hamulcowe w momencie styku z powierzchnią tarczy hamulcowej kruszą się do postaci drobnego pyłu, który później osadza się na feldze, zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej. Ze względu, że pył hamulcowy emitowany z klocków jest rozgrzany do wysokich temperatur, może on ulec zapieczeniu na wspomnianej feldze i być trudniejszym w wyczyszczeniu.

Oprócz osadzającego się pyłu na felgach, problemem może być również występujące zjawisko tzw. "fadingu", czyli zjawiska znacznej utraty skuteczności hamowania powstającego w zakresach wysokich temperatur pracy układu hamulcowego. Fading może być spowodowany chociażby gwałtownym hamowaniem, często powtarzającego się hamowania z większych prędkości do 0 km/h, podczas jazdy sportowej na seryjnym układzie hamulcowym czy też podczas zjazdu ze wzniesienia hamując hamulcami zamiast silnikiem.

Klocki bezpyłowe Twoim zbawieniemBy pozbyć się uciążliwego czyszczenia felg z pyłu hamulcowego, lub by wyeliminować zjawisko fading'u, renomowani producenci części zamiennych opracowali tzw. bezpyłowe klocki hamulcowe. Standardowe klocki hamulcowe posiadają w swoim składzie nawet do 20% metali ciężkich, przez co powodują nadmierne pylenie oraz mogą przyczynić się do utraty skuteczności hamowania. Bezpyłowe klocki hamulcowe w swoim składzie nie posiadają wspomnianych metali ciężkich, przez co są one niemal bezpyłowe. Producenci mogą stosować również specjalne nacięcia i wypusty na ciernej powierzchni klocka hamulcowego by zapewnić krótszą drogę hamowania, co w połączeniu z najwyższej jakości płytą metaliczną pochłaniającą drgania i hałas zapewni użytkownikom wyższy komfort podróżowania.

Bezpyłowe klocki posiadają stałe właściwości hamujące podczas całego zakresu temperatury pracy układu hamulcowego - od zimnych do skrajnie rozgrzanych hamulców co wręcz eliminuje zjawisko fading'u układu hamulcowego zapewniając Nam bezpieczeństwo. W porównaniu ze standardowymi klockami hamulcowymi, tzw. klocki ceramiczne są mniej agresywne dla tarcz hamulcowych ze względu na brak w mieszance ciernej metali ciężkich, co może przełożyć się na wolniejsze zużycie tarcz hamulcowych - nawet do 20 procent.

Klocki ceramiczne do tarcz nacinanych lub nawiercanych?

By zapewnić bezpieczeństwo, zalecane jest stosowanie wyłącznie gładkich tarcz hamulcowych. W przypadku stosowania tarcz nacinanych oraz nawiercanych może dojść zapchania nacięć/otworów wentylacyjnych tworząc przy tym zjawisko obniżenia skuteczności hamowania - fading'u. Oprócz tego, stosowanie klocków bezpyłowych "ceramicznych" w tarczach nacinanych i nawiercanych będzie powodowało dodatkowy hałas.

Do tarcz nacinanych oraz nawiercanych zalecane są standardowe klocki hamulcowe. W przypadku tarcz nacinanych pył nie powinien osadzać się na tarczy hamulcowej, natomiast w przypadku tarcz nawiercanych pył będzie osadzał się w dużym stopniu na wewnętrznej części felgi.

Dla kogo przeznaczone są ceramiczne klocki hamulcowe?

Klocki ceramiczne to produkt przeznaczony dla osób ceniących sobie wyższą kulturę pracy układu hamulcowego, lepszym poziomem bezpieczeństwa płynącym z odporności na działanie wysokich temperatur oraz eliminując emisję pyłu hamulcowego z układu. Należy jednak pamiętać, by nie wybierać klocków bezpyłowych do tarcz nacinanych oraz nawiercanych, gdyż może to powodować obniżenie skuteczności hamowania oraz dodatkowy hałas. Wybieraj produkty wysokiej jakości, by zapewnić taką samą lub nawet lepszą drogę hamowania względem klocków standardowych.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Longinusa Podbipięty 29
31-980 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Poprzedni właściel, Motostacja s.c. NIP: 6751442339
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2020 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.