Jak należy używać sprzęgła, by przedłużyć jego żywotność?

27 Feb 2020, Porady

Sprzęgło ma za zadanie pomagać przekazywać moc na koła. Podobnie jak inne elementy mechaniczne w ciągu wielu lat konstrukcja jego była udoskonalana, dzięki czemu teraz możemy spokojnie i komfortowo podróżować. Potencjalna naprawa sprzęgła niestety może kosztować od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych - jak zatem należy używać sprzęgła by przedłużyć jego żywotność?

Hamowanie silnikiem

Hamowanie silnikiem nie tylko pozwala lepiej kontrolować samochód, ale również pozwala przedłużyć żywotność tarcz i klocków hamulcowych - oczywiście jeżeli istnieje taka możliwość. Dojeżdżając do skrzyżowania, bramek na autostradzie czy do zatoru drogowego nie należy jechać na biegu jałowym - neutralnym. Kierowcy myślą, że tym sposobem zaoszczędzą paliwo - niestety jest to jedynie mit. Hamowanie silnikiem oprócz hamulców, pozwoli na oszczędzenie tarczy sprzęgła.

W przypadku awaryjnego hamowania należy mimo wszystko wcisnąć sprzęgło, gdyż w przeciwnym razie samochód Nam zgaśnie.

Polecamy

Jadąc z górki jedź na biegu

Podczas zjazdów ze wzniesień należy głównie polegać na sile hamowania generowanej przez silnik, układem hamulcowym należy się wspomagać w razie konieczności dodatkowej redukcji prędkości. Dzięki temu przy długich stromych zjazdach będziemy mogli zapobiec potencjalnie niebezpiecznemu zjawisku jakim jest przegrzanie układu hamulcowego - doprowadzi to nie tylko do tzw. fading'u hamulców czyli obniżenia skuteczności hamowania, ale również na tarczach hamulcowych mogą pojawić się odkształcenia.

Nie należy zjeżdżać ze wzniesień na luzie, tym bardziej nie należy tego robić na wyłączonym silniku. Jadąc na luzie samochód nabiera dużo większych prędkości i nie można prowadzić tym sposobem do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Na wyłączonym silniku nie należy zjeżdżać, gdyż pracujący silnik zapewnia Nam wspomaganie układu hamulcowego i kierowniczego co gwarantuje Nam bezpieczeństwo.

Jazda na biegu jałowym = jazda na wciśniętym sprzęgle

Jazda na wciśniętym sprzęgle daje Nam takie same efekty, jakbyśmy jechali na biegu jałowym. Zdarza się, że kierowcy potrafią przebyć nawet do kilkuset metrów na wciśniętym sprzęgle powodując przy tym niepotrzebne zużycie paliwa i zmniejszenie kontroli nad samochodem co na pewno nie jest dobre.

Parkowanie na wzniesieniu

Jeżeli przyjdzie Nam zaparkować na wzniesieniu - musimy odpowiednio zabezpieczyć samochód przed potencjalnym stoczeniem. Oprócz zaciągniętego hamulca ręcznego, samochód musi mieć wrzucony bieg oraz lekko skręcone koła.

Stoisz na światłach? Staraj się wrzucać na bieg jałowy

W przypadku dojechania do świateł i oczekiwaniu na ich zmianę należy wrzucić bieg neutralny i czekać z wciśniętym hamulcem. Dzięki temu sprzęgło będzie się zużywało w mniejszym stopniu niż w przypadku wrzuconego biegu pierwszego. Niektórzy zalecają przy dłuższych postojach wyłączenie jednostki napędowej - z jednej strony to również będzie pomocne dla sprzęgła, lecz z drugiej strony szybszemu zużyciu będzie ulegał rozrusznik.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Christo Botewa 6A
30-798 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2022 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.