Jak prawidłowo eksploatować automatyczną skrzynię biegów?

03 Feb 2020, Porady

Automatyczne skrzynie biegów coraz częściej pojawiają się w samochodach osobowych. Kiedyś kojarzone z bardzo długimi zmianami biegów, obecnie są szybsze niż ruch wykonany przez człowieka. Ten rodzaj skrzyń biegów zapewnia nie tylko większą wygodę, ale w niektórych modelach i lepsze osiągi. Jak więc należy użytkować automatyczną skrzynię biegów by nie doszło do opłakanych w skutkach napraw?

Kiedy wymiana oleju w skrzyni biegów?

Automatyczna skrzynia biegów posiada w swojej konstrukcji elementy ruchome, które wymagają odpowiedniego smarowania i odprowadzenia temperatury. Jeżeli olej przekładniowy jest co najmniej kilkuletni - nie będzie on posiadał takich samych parametrów jak jakąś chwilę po wymianie. W przypadku, jeżeli olej nie będzie spełniał swoich parametrów, skrzynia biegów może się nawet przegrzać. Jeżeli w Naszym samochodzie znajduje się przepracowany olej przekładniowy, nie wolno jeździć za szybko - temperatury, które wówczas się tworzą przez przepracowany olej nie będą odprowadzane co oprócz przegrzania, może doprowadzić do awarii skrzyni biegów.

Polecamy

Należy pamiętać o terminowej wymianie oleju skrzyni biegów wraz z wkładem filtracyjnym. Interwały wymiany oleju określone są w instrukcji pojazdu, ale zdarzy się, że producent nie przewiduje wymiany oleju skrzyni biegów. W takim przypadku, należy wymieniać olej według zaleceń producenta skrzyni biegów - interwał nie będzie częstszy niż co 75 000 km lub co 5 lat. Nie należy wymieniać samego oleju, zalecane jest dodatkowa wymiana filtra oleju w skrzyni biegów - zanieczyszczenia znajdujące się w nim mogą trafić z powrotem do oleju przekładniowego zanieczyszczając go i prowadząc do awarii.

Należy rozgrzać skrzynię biegów, podobnie jak silnik

Chcąc się poruszać bezawaryjnie samochodem z automatyczną skrzynią biegów należy, podobnie jak silnik - rozgrzać pierw skrzynię przed ostrzejszą jazdą na wysokich obrotach. Skrzynia biegów osiąga optymalne warunki pracy po pewnym czasie jazdy, przez ten czas wszystkie płyny muszą osiągnąć odpowiednią temperaturę by olej miał wskazaną lepkość.

Powstrzymuj się od ostrej jazdy na wysokich obrotach przy nierozgrzanej skrzyni biegów - w szczególności zimą, kiedy przez mroźne temperatury przez dłuższy czas należy rozgrzewać skrzynię biegów. Niestosowanie się do tych wytycznych może prowadzić o przegrzania skrzyni biegów, co w dalszej konsekwencji będzie prowadzić do zatarcia trybów znajdujących się w środku - w niektórych samochodach się okaże, że naprawa nie jest opłacalna i przewyższy koszt całego samochodu.

Jazda na krótkich odcinkach może prowadzić do awarii

Podobnie jak w przypadku silnika, jazda na krótkich odcinkach wpływa ujemnie na jego żywotność - nie inaczej jest z automatyczną skrzynią biegów.

Automat nie preferuje pokonywania krótkich przebiegów i pracy w niekomfortowych warunkach - szczególnie w przypadku częstego powtarzania. By żywotność skrzyni biegów nie skracała się, należy pokonywać dłuższe odcinki niż po mieście. Chcąc prawidłowo eksploatować skrzynię biegów należy ją rozgrzać by elementy wewnętrzne gwarantowały prawidłowe smarowanie i optymalną temperaturę oleju.

Polecamy

Zmiana biegu tylko po zatrzymaniu do zera!

Dotyczy to trzech trybów w skrzyni biegów - P, R oraz N. W przypadku trybu P oznaczającego tryb parkingowy, należyte jest używanie go wyłącznie na postoju i po pełnym zatrzymaniu. Podobna zasada dotyczy dwóch pozostałych biegów - R oraz N. Nowoczesne samochody posiadają odpowiednie zabezpieczenia i nie powinno dojść do takiej sytuacji, ale trochę gorzej jest w przypadku starszych typów skrzyń biegów. W przypadku próby wrzucenia biegu podczas toczenia może dojść do uszkodzenia elementów ruchomych skrzyni prowadząc do poważnej awarii.

Tryb parkingowy należy wrzucać tylko i wyłącznie podczas postoju - lecz niekoniecznie w przypadku stania na światłach bądź utknięcia w zatorze drogowym. Jeżeli będziemy tak manewrować trybami pracy skrzyni biegów, będzie to prowadziło do nadmiernego zużycia sprzęgieł a finalnie prowadząc do ich wymiany - niestety na życzenie kierowcy.

Nie inaczej jest w przypadku trybu R - Reverse. Bieg wsteczny należy wrzucić tylko i wyłącznie po pełnym zatrzymaniu samochodu. W przypadku wrzucenia biegu podczas toczenia może dojść do poważnej awarii. Nie należy również wrzucać biegu N - Neutral, podczas jazdy. Ze względu na niższą skuteczność smarowania w tym trybie może dojść do przegrzania skrzyni biegów.

Potrzebujesz holowania? Dzwoń po lawetę

Znaczną większość samochodów z automatyczną skrzynią biegów nie należy holować! Podczas holowania może dojść do poważnego uszkodzenia skrzyni biegów, co na pewno nie wpłynie pozytywnie na portfel. Uszkodzenia podczas holowania automatu mogą być różne - od zatarcia pompy oleju w automacie do uszkodzenia miski olejowej i wycieku oleju przekładniowego na grunt co doprowadzi do zatarcia skrzyni.

Należy pamiętać, że mimo posiadania automatycznej skrzyni biegów gwarantującej Nam dużo większą wygodę i kulturę pracy - tani to element nie jest. Należy dbać o olej w skrzyni biegów i o jego regularną wymianę oraz nie prowadzić do przegrzania skrzyni - jeżeli chcemy prawidłowo i bezawaryjnie eksploatować samochód z takim rodzajem skrzyni.

Polecamy

Dołącz do dyskusji

Motostacja sp z o.o.
ul. Longinusa Podbipięty 29
31-980 Kraków
Poniedziałek - Piątek: 10:00 - 18:00
NIP: 6751728550, REGON: 385964455, KRS: 000839275
Poprzedni właściel, Motostacja s.c. NIP: 6751442339
Email
SMS
535005443
Infolinia
12 333 73 93
© 2010-2020 Motostacja.com
części samochodowe akcesoria i oleje online - kraków
Wszystkie prawa zastrzeżone.