Wsparcie techniczne: [email protected]
Infolinia: 123337393
Czynne: pon-pt. 10-18
Koszyk {{ state.cart.count }}
WYBIERZ {{ state.selectedVendor.name }} {{ state.selectedModel.name }} {{ state.selectedType.name }}

Wybierz swój samochód

Wybierz inny samochód

Ostatnio wybierany samochód:
lub Marka
{{ state.selectedVendor.name }}
Model
{{ state.selectedModel.name }}
Typ
{{ state.selectedType.name }}
SZUKAJ {{ state.vinError }}
Wybierz samochód i przeglądaj ofertę
Dostępny jest alternatywny katalog z numerami OE i ilustracjami producenta.

Zmiany w prawie o ruchu drogowym - jazda hulajnogami elektrycznymi zostanie uregulowana

09 Aug 2019, Zmiany prawne
W następstwach licznych wypadków z użyciem hulajnóg elektrycznych Ministerstwo Infrastruktury przygotowało nowelizację ustawy Prawa o ruchu drogowym, w którym zostanie uregulowana kwestia poruszania się nie tylko hulajnogami, ale także deskorolkami czy tzw.: "hoverboardami". W ustawie zostaną one określone jako urządzenia transportu osobistego, które będą miały prędkość ograniczoną do maksymalnie 25 km/h.

Urządzenia transportu osobistego, jak zostały określone w ustawie nie będą mogły przekraczać szerokości 90 cm, długości 1,25 metra oraz masy własnej określonej na 20 kilogramów. Urządzenia te będą mogły posiadać wyłącznie napęd elektryczny, a ich prędkość maksymalna nie będzie mogła wynosić więcej niż 25 km/h. W ustawie został określony okres przejściowy na dostosowanie się do nowych wymogów urządzeń transportu osobistego w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Osoby chcące poruszać się hulajnogą elektryczną będą mogły korzystać z infrastruktury przeznaczonej dla transportu rowerowego. Koniecznością w tym wypadku będzie posiadanie takich samych uprawnień, jak rowerzyści (przykładowo: karta rowerowa). Z tego też powodu hulajnogami elektrycznymi nie będą mogły poruszać się dzieci do 10 roku życia. W przypadku braku lub końca ścieżki rowerowej będzie dozwolone poruszanie się po jezdni, jeżeli dopuszczalna prędkość nie będzie większa niż 30 km/h a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry. Wówczas kierujący urządzeniem transportu osobistego będzie musiał zachować szczególną ostrożność i dostosować swoją prędkość do ruchu pieszych. Nie będzie również istniała możliwość ciągnięcia za sobą innego urządzenia transportu osobistego.

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wprowadza również zakaz pozostawiania urządzeń transportu osobistego w miejscach utrudniających ruch lub zagrażają bezpieczeństwu. Zjawisko szczególnie widoczne w miastach z istniejącymi wypożyczalniami tego typu sprzętu. Aktualnie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym przeszła w fazę konsultacji społecznych. Jeżeli ustawa zostanie ogłoszona, wejdzie ona w życie po upływie 14 dni.

Dołącz do dyskusji